A talajtani szakértők továbbképzésével folytatódott az országos Talajtani Vándorgyűlés második, pénteki (2022. szeptember 2-ai) szakmai napja, amelyen négy előadást hallgathattak meg a résztvevők, a társszervező SZTE Mezőgazdasági Kar épületében.
Az első előadó Dr. Tóth Tamás volt, a Geomega Kft. képviseletében, aki a modern geofizikai módszerek alkalmazási lehetőségeit mutatta be a talajtani vizsgálatokban. Előadásában ismertette a talaj elektromos vezetőképességét befolyásoló tényezőket, valamint a talajok elektromos vezetőképességének mérési módszereit: úgymint az egyenáramú elektromos mérések illetve az elektromágneses mérések. Elmondta, hogy a geofizikai mérések szoros kapcsolatban vannak a hozamtérképekkel.
Árvai Mátyás előadásában a műholdas és a drónos távérzékelés jellemzőiről és lehetőségeiről beszélt, majd konkrét vizsgálatokat ismertetett, amelyeket elvégeztek a talaj-, termőhely- és élőhely-térképezésben (selyemkóró borítottság vizsgálata, talajlakó emlősök élőhelytérképezése, kisparcellás szántóföldi kísérletek vizsgálata).
Szalai Zoltán ismertette az UV-ViS-NIR diffúz reflektancia alapú mérések alkalmazhatóságának korlátait a talajok vizsgálatában. Elmondta, hogy ezek a mérések segítségül szolgálnak a talajok szervesanyag és agyagtartalmának meghatározásában.
Szabó Brigitta a talajok vízgazdálkodási tulajdonságainak számításáról és térképezéséről tartott előadást. Kiemelte, hogy a talajok vízgazdálkodási tulajdonságainak a mérése költséges, ezért a mérés helyett különböző becslési módszereket lehet alkalmazni Ezt követően ismertette a talajok vízgazdálkodási tulajdonságainak becslésére alkalmazható módszereket, illetve bemutatta egy ilyen becslési módszernek a webes alkalmazását is. Elmondta, hogy készítettek egy az európai talajokra vonatkozó talajhidrológiai térképet is.
Ugyanezen a napon a szekció előadásokon két további helyszínen a talajgenetika és talajtérképezés, valamint a talajtani oktatás, talajkémia és talajszennyezettségi témáját járták körül a résztvevők.
Az Poszter szekcióban 43 munkát vonultattak fel a Talajtani Vándorgyűlésre érkezők a legkülönfélébb talajtannal kapcsolatos kutatásokat bemutatva.
Az esős idő miatt a korábban tervezett helyszín helyett szintén az SZTE Mezőgazdasági Kar épületében tartották meg a szenzoros talajvizsgálati bemutatót. Ennek részeként a Geomega Kft. munkatársai bemutatták a mérésekhez használt eszközöket. Dr. Tóth Tamás részletezte az eljárások gyakorlati nehézségeit és azok megoldásait, valamint ismertette a terepi naphoz készített mérési eredményeket. Ezt követően Dr. Duray Balázs, a Szegedi Tudományegyetem Mezőgazdasági Karának munkatársa a drónok nyújtotta lehetőségekről beszélt a hallgatóságnak. Összefoglalójában kiemelte a hiperspektrális eljárások talajtani vonatkozásait.
A Talajtani Vándorgyűlés zárónapján, szombaton (2022. szeptember 3-án), került sor az úgynevezett Terepi napra. Félő volt, hogy az előző napok időjárása miatt nagy lesz a sár, ezért a Hód-Mezőgazda Zrt. segítségével két traktor vontatású személyszállító pótkocsin érkeztek a szakemberek a talajszelvényekhez Békéssámson határában. Szerencsére gyönyörű napsütés fogadta őket. Több mint 30 talajtani szakértő és kicsivel több kutató és oktató vett részt a talajok leírásában. Most először részletes szenzoros talajvizsgálatok (pl. vezetőképesség) is gazdagították a talajtani információk körét, amire a szakemberek a szelvény vizsgálata közben támaszkodhattak. A jól sikerült terepnap után egy óra körül indult vissza a társaság Hódmezővásárhelyre vagy ki-ki hazafelé. A talajtani vándorgyűlés során kirajzolódott a Mezőgazdasági Kar törekvése, hogy a tevékenységét a digitális mezőgazdaság oktatása és kutatása érdekében kívánja fejleszteni.
A cikk szerzői:
Dr. habil. Jakab Péter, egyetemi docens,
Dr. Hupuczi Júlia, főiskolai docens
Dr. Sisák István, tudományos főmunkatárs