Bezár

Hírek

Agrartrendek_cikk_borito

Idén is lesz aszály? – az Agrártrendek résztvevői felkészülten várhatják

Idén is lesz aszály? – az Agrártrendek résztvevői felkészülten várhatják

2025. január 31.
4 perc
Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

Az aszály állt az idei Agrártrendek Konferencia középpontjában. A programot 2025-ben is a Szegedi Tudományegyetem Mezőgazdasági Kara és a Hód-Mezőgazda Zrt. közös szervezésében rendezték meg az Alföldi Állattenyésztési és Mezőgazda Napok téli, edukációs programjaként.

„A felsőoktatás és a gyakorlati élet szereplőinek együttműködésével jött létre ez a konferencia, amely elengedhetetlen az agrárium problémáinak megoldásához” – mondta megnyitó beszédében Dr. habil. Mikó Edit, az SZTE Mezőgazdasági Kar dékánja.

IMG_8934

IMG_8957

Ezután a szervezők nevében Kurusa Tamás, a Hód-Mezőgazda Zrt. növénytermesztési vezérigazgató-helyettese, valamint Dr. Hupuczi Júlia, az SZTE Mezőgazdasági Kar általános dékánhelyettese köszöntötte a jelenlévőket.

IMG_8946

„Második alkalommal szerveztük meg az Agrártrendek Konferenciát, elsősorban a növénytermesztés, de egy kicsit az állattenyésztés témakörébe is kalauzolva a résztvevőket. A célunk az volt, hogy olyan előadásokat hozzunk el nekik, amelyek az aktualitásokkal, az éppen jelen lévő, megoldandó problémákkal foglalkoznak, mint például az aszály, a talajművelés, a mikrobiológia, vagy a kukorica esetében a takarmányozás területén a toxintartalom csökkentése” – mondta Kurusa Tamás, a Hód-Mezőgazda Zrt. növénytermesztési vezérigazgató-helyettese.

Hozzátette, alkalmazkodni kell az időjárás változásához, olyan dolgokat kell bevezetniük a gazdálkodóknak, amelyeket korábban nem csináltak, nem lehet ragaszkodni a régi rutinhoz, hiszen a vízmegtakarítás önmagában minden problémát nem fog megoldani.

„Minden évben vannak új trendek: újdonságok a támogatási rendszerben, vagy például a nóvum a szójatermesztés, amely egyre nagyobb teret nyer, a talajművelésben is vannak évről évre olyan újdonságok, amelyeket meg szeretnénk mutatni az érdeklődőknek. A tervünk az, hogy az Agrártrendek egy rendezvénysorozat legyen. Ehhez az edukációs célkitűzéshez kapcsolódik a Hód-Mezőgazda Tanösvény programunk, amely idén harmadszorra kerül majd megrendezésre az Alföldi Állattenyésztési és Mezőgazda Napokon” – emelte ki Kurusa Tamás.

IMG_8947

Dr. Hupuczi Júlia általános dékánhelyettes, a program társszervezője hangsúlyozta, a konferencia egyik legfontosabb témája a kímélő talajművelés volt, hogy hogyan lehet a nedvességet megtartani a talajokban, de a változó klímához kapcsolódó növényvédelem és a növényvédelmi kihívások szintén kiemelt szerepet kaptak.

„Emellett számos fontos téma is helyet kapott az Agrártrendek Konferencián, mind-mind az aszály témaköréhez kapcsolódva. Megközelítettük növényi stresszélettan oldalról, de volt előadás, amely az öntözéshez kapcsolódott. Az aszály kezelésében a tudomány is sokat tud segíteni a gazdálkodóknak: a rugalmas alkalmazkodás, a helyzetfelismerés és a változtatás a kulcs. Nem egy tényező, hanem több tényező együttes átformálása, új gyakorlati módszerek alkalmazása hozza el a megoldást” – foglalta össze Dr. Hupuczi Júlia.

A konferencia előadói egyetemi kutatókból, céges szakemberekből és gazdálkodókból álltak, hogy a tudományos információkat hasznos gyakorlati megoldásokkal és jó gyakorlatok bemutatásával gazdagítsák.

Dr. Kredics László, az SZTE Természettudományi és Informatikai Kar Biológia Intézetének egyetemi docense „Mikrobiális talajoltó készítmények hatása a haszonnövények szárazságtűrésére” című, tudományos előadásával indult a konferencia.

IMG_8954

IMG_9053

Csatári Gábor növényorvos, az Agrova Kft. tudományos munkatársa „A mikrobiológiai készítmények válasza az éghajlatváltozás okozta jövő kihívásaira a mezőgazdaságban, különös tekintettel a talajból fertőző gombákra” címmel ismertette eredményeit.
IMG_8972

IMG_8956

Dr. Zsombik László tudományos tanácsadó, a Debreceni Egyetem Agrár Kutatóintézetek és Tangazdaság (AKIT) Nyíregyházi Kutatóintézetének igazgatója „A zöldtrágyázás alkalmazásának szempontjai aszályos körülmények között” címmel tartotta meg előadását.

IMG_8974

Vass Bence, az Agroázis Kft. tervezőmérnöke az Alsó-Tisza völgy öntözési helyzetét és lehetőségeit mutatta be az érdeklődőknek.

IMG_8994

Dr. Szabó Árpád, a MATE Budai Campusának egyetemi docense a takácsatkák elleni védekezés sajátosságait ismertette a hallgatósággal.

IMG_9007

A takácsatkák ellen hatásos atkaölő szerekről a Koppert Hungária Kft. képviseletében Forray Alfréd, tartott előadást a biológiai növényvédelem témakörében.

IMG_9008

IMG_9053

Rövid kávészünet után Baranyi Attila, a Pap és Papp Kft. ügyvezető igazgatójának előadásával folytatódott a program Kihívások a szója aszályos termesztésében címmel.

IMG_9023

IMG_9017

Dr. Bilicki Vilmos, az SZTE Természettudományi és Informatikai Kar Informatikai intézet Szoftverfejlesztés tanszékének adjunktusa „Mesterséges intelligencia az aszálykezelés szolgálatában: precíziós öntözés és döntéstámogatás a fenntartható mezőgazdaságért” címmel ismertette kutatását.

IMG_9032

Szeredi Attila András, a Szeredi Kft. képviselője Aszály!!! Mit tegyek? címmel termelői oldalról beszélt talajkímélő helyzetkezelési és hosszútávú gyakorlati megoldásairól.

IMG_9044

Szeleczki Attila, a Syngenta Kft. fejlesztőmérnöke a „A geometria hatása a napraforgó terméspotenciáljára fejlesztői kísérleteinkben” címmel mutatta be eredményeit.

IMG_9049

Molnár Tamás Gergely, a Démétér Biosystems Kft. – Talajreform vezető szaktanácsadója „Make Hungarian Soils Great Again, avagy hogyan támogassuk a magyar talajokat a sorozatos aszályok fényében” címmel tartott előadást az ebédszünet után.

IMG_20250129_140957163

Majd „Klímaváltozás = kukoricamoly kérdés, kérdés?” címmel Kiss Ákos, a Csongrád-Csanád vármegyei FMC területi képviselőjének előadását hallgathatták meg az érdeklődők.

IMG_20250129_141724344_PORTRAIT

A konferenciát „Stresszélettan és a növényi önvédelem” címmel Szabó István, a Pro-Feed Kft. Növényegészség Üzletág-fejlesztési igazgatójának előadása zárta.

IMG_20250129_143308178

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

Aktuális események

Rendezvénynaptár *

  • feb
    3
    Utóvizsga időszak
    00:01
    00:01
  • feb
    3
    Reklamációs időszak (kurzusteljesítésekkel, érdemjegyekkel)
    00:01
    00:01
  • feb
    7
    Oklevélátadó ünnepség
    10:00 - 12:00
    10:00 - 12:00

Kapcsolódó hírek