Bezár

Hírek

Ny_N_borito_cikkhez

A 2025. évi általános felvételi eljárás I. Kari Nyílt Napján köszöntötte a középiskolásokat a Mezőgazdasági Kar

A 2025. évi általános felvételi eljárás I. Kari Nyílt Napján köszöntötte a középiskolásokat a Mezőgazdasági Kar

2024. november 18.
5 perc
Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

2025. február 15-éig négy alapképzési és három felsőoktatási szakképzési szakra lehet jelentkezni az SZTE Mezőgazdasági Karra – mondta Dr. habil. Komarek Levente, oktatási dékánhelyettes az I. Kari Nyílt Napon, ahol bemutatta a Kar képzési portfólióját (https://mgk.u-szeged.hu/oktatas/kepzesek). Hozzátette, a Kar minden képzését nappali és levelező tagozaton, illetve állami és önköltséges finanszírozási formában is kínálják a hallgatóknak, az alapképzési szakokat pedig duális és kooperatív képzési formában is lehet választani. Kiemelte, a FOSZ képzések a technikusi képzések és a felsőoktatás alapképzései között vannak, és bár oklevéllel zárulnak, nem adnak diplomát. Az így szerzett oklevél eredménye és az ott teljesített kreditek viszont beszámítanak a felvételin, illetve a továbbtanulás során, ha a végzés után valaki BSc képzésben folytatja a tanulmányait.

IMG_8152

IMG_8141

Az előző felvételi eljárás óta intézményi pontok adhatók a hallgatók számára, ez összesen 100 pont lehet. Ebbe beleszámítanak például a különféle versenyeredmények, a nyelvvizsgáért, vagy az emelt szintű érettségiért adható pontok. Az intézményi pontokat gazdagítja továbbá, hogy a Kar több pályázatot is hirdetett középiskolások számára – hívta fel a figyelmet Dr. habil. Komarek Levente. Ilyen a Gazdálkodj okosan! esszéíró pályázat, valamint a Tudományos Diákköri Konferencia Középiskolásoknak. Jogszabályi minimumpont nincs, az egyes szakokon a ponthatárokat a felvett hallgatók pontszáma határozza meg. Az utolsóként felvett hallgató pontszáma lesz a minimumpont az adott szak esetében. Tavaly ez szaktól függően nagyjából 200 és 300 pont között alakult a Mezőgazdasági Kar képzésein. Dr. habil. Komarek Levente elmondta, a Kar képzései iránti érdeklődés a magasabb pontszámok ellenére sem csökkent, így nagyjából 300-400 új hallgatóra számítunk a következő, 2025 szeptemberében induló tanévben is.

IMG_8156

Az I. Kari Nyílt Napon Králik Emese Virág mesteroktató, a középiskolai mentorprogram és a kari középiskolai TDK koordinátora mutatta be a Tudományos Diákköri Konferencia középiskolások számára meghirdetett versenyfelhívását (https://mgk.u-szeged.hu/kutatas-tudomany/tudomanyos-diakkor/felhivasok), és a hozzá kapcsolódó intézményi pontokat. A pályázat egy írásbeli részből és egy szóbeli prezentációból áll, amelyért intézményi pontokat és ösztöndíjat is kaphatnak a résztvevők. Hozzátette: az 1. helyezésért 50, a 2. helyezésért 40, a 3. helyezésért 30, a részvételért 20 intézményi pontot kap a felvételiző, ezen felül a pályázaton való helyezésért, sikeres felvételi esetén ösztöndíjat is nyer a Szegedi Tudományegyetem Mezőgazdasági Karára. Az I. helyezett 100 ezer Ft, a II. helyezett 75 ezer Ft, a III. helyezett pedig 50 ezer Ft egyszeri ösztöndíjat kap ajándékba. Hozzátette, mind az intézményi pontok, mind az ösztöndíjak halmozhatók, akár több évig gyűjthetők, de legfeljebb 100 intézményi pont adható a középiskolás diáknak a felvételi eljárás során. Kiemelte, csak egyénileg lehet pályázni, egy témával csak egyszer lehet indulni, és nem adható be ugyanaz a pályázat a Gazdálkodj okosan! esszéíró versenyre és a középiskolai TDK-ra.

IMG_8183

IMG_8212

A Kar Középiskolai Mentorprogramja keretében a Kar Oktatói Mentorai segítséget nyújtanak a középiskolás diákoknak és felkészítő tanáraiknak nemcsak a dolgozatok elkészítésében, hanem a szóbeli prezentációk összeállításában is, az egyes mentorokhoz tartozó témakörök a kari honlap Középiskolásoknak rovatára kattintva az Oktatói Mentoraink fül alatt megtalálhatók (https://mgk.u-szeged.hu/kozepiskolasoknak/kozepiskolai/szte-mgk-kozepiskolai).

Dr. Hupuczi Júlia, általános dékánhelyettes mutatta be a duális képzést a Mezőgazdasági Karon. Ennél a képzési formánál a három és fél éves képzési idő alatt folyamatos a kapcsolat a hallgató és a partnercég között. A végzettek jelentős gyakorlati tapasztalatra tesznek szert szakmájukban. Előnye a munkaerőpiacon való gyors elhelyezkedés, emellett a hallgató havonta, a mindenkori minimálbér legalább 65 százalékát juttatásként kapja meg, ha a minimálbér emelkedik, emelkedik a juttatás összege is. A duális ösztöndíj minden hónapban, a teljes képzési időben jár a hallgatónak, ezért viszont csak vizsgaidőszakban és nyáron végez a cégnél ténylegesen munkát. A juttatás nem zárja ki, hogy a duális hallgató emellett az egyetemi ösztöndíjakra és szociális juttatásokra is ugyanúgy jogosult legyen, mint a nem duális képzésben tanuló társai, emellett különféle pályázatokban is részt vehet.

IMG_8205

IMG_8166

Aki szeretne duális hallgató lenni, annak a sikeres felvételit követően, „felvételiznie” kell a választott partnercéghez is. Ám nem minden cég duális cég, csak az, amely az egyetemmel szerződést kötött. Így érdemes a Kar Agrár Duális Képzési Központjával felvenni a kapcsolatot, ahol a cégválasztásban is segítséget kaphat a hallgató (https://mgk.u-szeged.hu/felvettek/dualis-kepzes-szte-230731/dualis-kepzes-szte). A duális képzési lehetőség minden alapszakon rendelkezésre áll, és akár másodéves hallgatóként is dönthet valaki úgy, hogy duális képzési formában folytatja tanulmányait – tette hozzá Dr. Hupuczi Júlia, általános dékánhelyettes.

Ezután Mészárosné Herbich Katalin, a Tanulmányi és Továbbképzési Osztály vezetője a felvételi eljárásról tájékoztatta a résztvevőket. A 2025-ös felsőoktatási felvételi tájékoztató várhatóan december közepén jelenik majd meg. Jelentkezni csak elektronikusan lehet, a www.felvi.hu e-felvételi felületén, amelyhez a jelenlegi szabályozás szerint Ügyfélkapu regisztráció szükséges. (Ez jövőre, az Ügyfélkapu megszűnését követően várhatóan az Ügyfélkapu+, vagy a digitális állampolgárság lesz.) A jelentkezési határidő 2025. február 15-e, a jelentkezés hitelesítésének határideje szintén 2025. február 15-e, éjfél. Hozzátette, a közép- és emelt szintű érettségi eredményéből számítandó pont eltérő pontszámot ad. Két választott tárgy vehető figyelembe, ha mindkettő középszintű érettségi, akkor ezek százalékos eredményének a kétharmada lesz a felvételi pontszám. Az emelt szintű érettséginél a százalékos eredmény ezzel megegyező pontot ér a felvételi eljárásban. Intézményi pontok is adhatók, ez legfeljebb 100 pontot jelent. A maximum ötszáz megszerezhető pontot a tanulmányi és érettségi eredmények pontjai, valamint az intézményi pontok adják. A felvételi eljárásban a legkedvezőbb pontszámítás elve érvényesül.

IMG_8211

IMG_8141

Mészárosné Herbich Katalin a jelenlévők figyelmébe ajánlotta az SZTE Pontkalkulátort (https://pontkalkulator.szte.hu/), felhívva a figyelmet, hogy a felvételi pontszám intézményenként és karonként eltérő lesz a felvételi eljárásban.

IMG_8225

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

Aktuális események

Rendezvénynaptár *

Kapcsolódó hírek