Bezár

Növénytudományi és Környezetvédelmi Intézet

Az intézet bemutatása

Az intézet bemutatása

2011. január 11.
3 perc

Növénytudományi és Környezetvédelmi Intézet

A Növénytudományi és Környezetvédelmi Intézet oktatási-kutatási profilját a nevében foglalt két önmagában is szerteágazó, ugyanakkor számos ponton egymáshoz kapcsolódó tudományterület határozza meg. A felölelt szakterületek széles köréből adódóan az Intézet jelentős szerepet játszik a Mezőgazdasági mérnöki, Agrár- és üzleti digitalizáció, Gazdasági és vidékfejlesztési agrármérnöki és Vadgazda mérnöki alapszakok alapozó és szakmai tantárgyainak oktatásában, a Növénytermesztési és kertészeti specializáció felelőseként.

Az Intézet munkatársai számára kiemelt jelentőséggel bír az oktatás a Növényorvosi, Természetvédelmi mérnöki és Környezetgazdálkodási agrármérnöki mesterképzéseken.

Az Intézet jelentős szerepet vállal a Gyógy- és fűszernövények és Mezőgazdasági felsőoktatási szakképzések oktatásában is.

A szabadon választható tantárgyak témái a kertészet, a növénytermesztés, a növényvédelem és a természetvédelem részterületeit ölelik fel.

A hallgatók továbbtanulását segítik az Intézet gondozásában folyó szakirányú továbbképzések is, mint a Fenntartható precíziós kertészeti, Gyógy- és fűszernövény-termesztő és –feldolgozó és Precíziós agrárgazdálkodási, illetve a Növényvédő szakmérnöki szakirányú továbbképzés.

Az Intézet oktatóinak legfőbb célkitűzése, hogy valamennyi hallgató megismerkedjen az alapvető növénytermesztési, kertészeti, növényvédelmi és környezetvédelmi fogalmakkal, technológiákkal. A hagyományos, vegyszerek alkalmazására épülő eljárások mellett felhívják a figyelmet a fenntarthatóságot biztosító agrotechnikai, fizikai és biológiai módszerek bevezetésének lehetőségeire, az integrált növénytermesztés és növényvédelem jelentőségére. Fontos, hogy a hallgatók reális képet kapjanak a természeti erőforrások pazarló felhasználása, illetve az ésszerűtlen ipari és mezőgazdasági tevékenység következményeiről, a természeti, gazdasági és lakókörnyezet gyorsuló ütemű leromlásáról, ugyanakkor ismerjék meg e folyamatok megelőzésének lehetőségeit is.

Az elméleti oktatás mellett kiemelten fontos szempont, hogy a hallgatók a gyakorlatban is megismerjék a szántóföldi és kertészeti növények fajtaválasztásának szempontjait, a termesztéstechnológia elemeit, felismerjék a kórokozók okozta betegségeket, állati kártevőket és gyomnövényeket.

Hallgatóinknak olyan alapvető növénytudományi és környezetvédelmi ismereteket kívánunk nyújtani, amelyek képessé teszik a végzett mérnököket a mezőgazdasági üzemekben jelentkező leggyakoribb növénytermesztési, kertészeti, növényvédelmi és környezetvédelmi problémák felismerésére, megoldására, ugyanakkor mester-, illetve szakirányú továbbképzési szakokon tovább bővíthetők.

Az Intézet munkatársai az oktatás mellett mind az alap-, mind az alkalmazott kutatások terén aktívak. A jelenlegi fontosabb kutatási témák: az édesburgonya termesztéstechnológiájának és szaporítóanyag-előállításának fejlesztése, özönnövényekkel kapcsolatos kutatások, antioxidánsok vizsgálata különböző paprikatípusokban, alternatív tápanyagforrások, növénykondicionálók hatása a szántóföldi, zöldség-, és gyümölcsnövények termésalakulására, a fenntarthatóság biztosításának vizsgálata a mezőgazdaságban és a vidékfejlesztésben (öntözés, nedvességmegőrző talajművelés, talajegészség stb.), klímaadaptációs lehetőségek a terület- és településfejlesztésben, precíziós gazdálkodás (digitális adatrögzítés, talajtérképezés, talajtani adatok értékelése, drónhasználat stb.). A kísérletek kivitelezése és értékelése a hallgatók lehető legnagyobb mértékű bevonásával történik. Ennek eredménye, a szakdolgozatok mellett, a rendszeres és eredményes részvétel a kari, illetve az országos Tudományos Diákköri Konferenciákon. A kutatásokban együttműködő partnerek között mind hazai, mind külföldi kutatóhelyek, intézmények megtalálhatók.

 

Aktuális események

Rendezvénynaptár *

Kapcsolódó hírek