A 2025. évi általános felvételi eljárás II. Kari Nyílt Napján Dr. habil. Mikó Edit dékán köszöntötte az érdeklődő középiskolásokat és szüleiket, tanáraikat a Mezőgazdasági Kar Sófalvy előadótermében, ahol bemutatta a nap előadóit.
Dr. habil. Komarek Levente oktatási dékánhelyettes ismertette a Kar képzési portfólióját (https://mgk.u-szeged.hu/oktatas/kepzesek). Elmondta: négy alapképzési szak, valamint három felsőoktatási szakképzési szak közül választhatnak a felvételizők. Kiemelte, alapképzési szakok közül az Agrár és üzleti digitalizáció néhány éve indult és kuriózumnak számít, hiszen hasonló képzést a hódmezővásárhelyi Karon kívül csak Debrecenben kínálnak Magyarországon. Jogszabályi minimumpont nincs a felvételi eljárás során, az egyes szakokon a ponthatárokat a felvett hallgatók pontszáma határozza meg. Az utolsóként felvett hallgató pontszáma lesz a minimumpont az adott szak esetében. Dr. habil. Komarek Levente elmondta, a Kar képzései nagy népszerűségnek örvendenek a magasabb pontszámok ellenére is, így azok várhatóan nem mennek majd 200 pont alá a 2025-ös felvételi eljárás során sem.
„A mezőgazdaság iránti érdeklődés egyre nagyobb volumenűvé vált az elmúlt években, a hallgatói létszámunk jelentős mértékben növekedett. Az utóbbi években szembetűnő lett az érdeklődők számára, hogy a mezőgazdaság fontos ágazata a nemzetgazdaságnak. A lakosság ellátása egészséges élelmiszerekkel szintén alapvető kérdéssé vált. A mezőgazdaságban jelentős technológiai változás következett be, a precíziós mezőgazdaság, a robotika, az IoT eszközök és a drónok is megjelentek, amelyek elengedhetetlen eszközeivé váltak a mezőgazdasági termelésnek” – mondta Dr. habil. Komarek Levente oktatási dékánhelyettes.
Hozzátette, intézményi pontok adhatók a hallgatók számára a felévteli eljárásban, ez összesen 100 pont lehet. Ebbe beleszámítanak például a különféle versenyeredmények, a nyelvvizsgáért, vagy az emelt szintű érettségiért adható pontok. Az intézményi pontokat gazdagítja továbbá, hogy a Kar több pályázatot is hirdetett középiskolások számára – hívta fel a figyelmet Dr. habil. Komarek Levente. Már megjelent a Kar honlapján a középiskolásoknak szóló Gazdálkodj okosan! esszéíró pályázat (https://mgk.u-szeged.hu/kutatas-tudomany/palyazatok-osztondijak/gazdalkodj-okosan), valamint a Tudományos Diákköri Konferencia Középiskolásoknak c. pályázati felhívás is (https://mgk.u-szeged.hu/kutatas-tudomany/tudomanyos-diakkor/felhivasok).
Králik Emese Virág mesteroktató, a középiskolai mentorprogram és a kari középiskolai TDK koordinátora mutatta be a Tudományos Diákköri Konferencia középiskolások számára meghirdetett versenyfelhívását és a hozzá kapcsolódó intézményi pontokat. A pályázat egy írásbeli részből és egy szóbeli prezentációból áll, amelyért intézményi pontokat és ösztöndíjat is kaphatnak a résztvevők. Hozzátette: az 1. helyezésért 50, a 2. helyezésért 40, a 3. helyezésért 30, a részvételért 20 intézményi pontot kap a felvételiző. Kiemelte, a részvételért járó pontokat azok kapják, akik nem értek el helyezést a megmérettetésen, ugyanakkor a helyezettek pontszáma már magában foglalja a részvételért járó pontokat is. Felhívta a figyelmet arra, hogy aki helyezést ér el a TDK-n, sikeres felvételi esetén ösztöndíjat is nyer a Szegedi Tudományegyetem Mezőgazdasági Karára. Az I. helyezett 100 ezer Ft, a II. helyezett 75 ezer Ft, a III. helyezett pedig 50 ezer Ft egyszeri ösztöndíjat kap ajándékba. Hozzátette, mind az intézményi pontok, mind az ösztöndíjak halmozhatók, akár több évig gyűjthetők, de legfeljebb 100 intézményi pont adható a középiskolás diáknak a felvételi eljárás során. Kiemelte, csak egyénileg lehet pályázni, egy témával csak egyszer lehet indulni, és nem adható be ugyanaz a pályázat a Gazdálkodj okosan! esszéíró versenyre és a középiskolai TDK-ra.
A Kar Középiskolai Mentorprogramja keretében a Kar Oktatói Mentorai segítséget nyújtanak a középiskolás diákoknak és felkészítő tanáraiknak nemcsak a dolgozatok elkészítésében, hanem a szóbeli prezentációk összeállításában is, az egyes mentorokhoz tartozó témakörök a kari honlap Középiskolásoknak rovatára kattintva az Oktatói Mentoraink fül alatt megtalálhatók (https://mgk.u-szeged.hu/kozepiskolasoknak/kozepiskolai/szte-mgk-kozepiskolai).
Králik Emese Virág felhívta a figyelmet arra is, hogy változott az e-mail cím, ahová a pályázatokat be kell nyújtani, ettől a tanévtől a kozepiskolaitdk@gmail.com címre várják a pályamunkákat.
Ezután Mészárosné Herbich Katalin, a Tanulmányi és Továbbképzési Osztály vezetője a felvételi eljárásról tájékoztatta a résztvevőket. A 2025-ös felsőoktatási felvételi tájékoztató még karácsony előtt megjelenik. Jelentkezni csak elektronikusan lehet, a www.felvi.hu e-felvételi felületén. A jelentkezési határidő 2025. február 15-e, a jelentkezés hitelesítésének határideje szintén 2025. február 15-e, éjfél. Hozzátette, a közép- és emelt szintű érettségi eredményéből számítandó pont eltérő pontszámot ad. Két választott tárgy vehető figyelembe, ha mindkettő középszintű érettségi, akkor ezek százalékos eredményének a kétharmada lesz a felvételi pontszám. Az emelt szintű érettséginél a százalékos eredmény ezzel megegyező pontot ér a felvételi eljárásban. Intézményi pontok is adhatók, ez legfeljebb 100 pontot jelent. A Tanulmányi és Továbbképzési Osztály vezetője az emelt szintű érettségi letételére biztatta a középiskolásokat, hiszen a legalább 45%-os emelt szintű érettségi 50 intézményi pontot ér a felvételi eljárás során. A maximum ötszáz megszerezhető pontot a tanulmányi és érettségi eredmények pontjai, valamint az intézményi pontok adják. A felvételi eljárásban a legkedvezőbb pontszámítás elve érvényesül. A ponthatárhúzás nyáron, 2025. július 23-án lesz.
Mészárosné Herbich Katalin a jelenlévők figyelmébe ajánlotta az SZTE Pontkalkulátort (https://pontkalkulator.szte.hu/). Kiemelte a 2024/2025-ös tanévben még egy alkalommal, 2025. január 17-én, pénteken tart Nyílt Napot az SZTE Mezőgazdasági Kar.