Megvédte Az őshonos juhfajták genetikai sokféleségének genomszintű elemzése és szelekciós lenyomatok meghatározása az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás során című doktori disszertációját George Wanjala.
Témavezetője Dr. Kusza Szilvia, a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar, Agrár Genomikai és Biotechnológiai Központjának egyetemi tanára volt.
George Wanjala értekezése rávilágított, hogy az őshonos juhfajták vizsgálata hozzájárulhat az éghajlat változásának az állati fehérje globális elérhetőségére gyakorolt hatásának mérsékléséhez. Ezen fajták genomikai szerkezetének vizsgálata az éghajlatváltozással összefüggésben, növeli az őshonos állatfajokban rejlő genetikai erőforrások megőrzésére irányuló erőfeszítéseket. A különböző éghajlati övezetekből származó 32 juhfajta 832 egyedének mintáit genotipizálták, és meghatározták az éghajlati sajátosságokhoz alkalmazkodó juhfajták genetikai hátterét.
Több mint 400 gént mutattak ki, amely potenciálisan összefüggésbe hozható az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodással. George Wanjala PhD disszertációja megerősíti azt az elképzelést, hogy bár az őshonos juhfajták jelentős genetikai sokféleséget őriznek, ez a sokféleség csökken, ami valószínűleg a nem megfelelő genetikai, tenyésztői munka vagy a helytelen keresztezés miatt következhetett be. A kutatás eredményei rávilágítanak az őshonos juhfajták veleszületett képességére, hogy alkalmazkodjanak az éghajlati változásokhoz, amelyek felbecsülhetetlen erőforrásként szolgálnak az éghajlati ellenálló képességgel kapcsolatos tulajdonságok nemesítéséhez, ezáltal növelve a juhállományok általános ellenállóképességét.
A hosszabb Összefoglalás ITT letölthető.