Az SZTE Mezőgazdasági Karra 2024. február 15-éig négy alapképzési és három felsőoktatási szakképzési szakra lehet jelentkezni a felvi.hu E-felvételi felületén, elektronikus úton – mondta Dr. habil. Komarek Levente, oktatási dékánhelyettes a III. Kari Nyílt Napon, ahol bemutatta a Kar képzési portfólióját.
A legjelentősebb változás az idei felvételin, hogy intézményi pontok adhatók a hallgatók számára, ez összesen 100 pont lehet. Ebbe beleszámítanak például a különféle versenyeredmények, a nyelvvizsgáért, vagy az emelt szintű érettségiért adható pontok. Az intézményi pontokat gazdagítja továbbá, hogy a Kar több pályázatot is hirdetett középiskolások számára – tette hozzá Dr. habil. Komarek Levente. Ilyen a Gazdálkodj okosan! esszéíró pályázat, valamint a Tudományos Diákköri Konferencia középiskolásoknak. Jogszabályi minimumpont nincs, ám ez nem jelenti a ponthatárok megszűnését, az egyes szakokon a ponthatárokat a felvett hallgatók pontszáma határozza meg. Az utolsóként felvett hallgató pontszáma lesz a minimumpont az adott szak esetében. Tavaly ez szakoktól függően nagyjából 200 és 300 pont között alakult, tette hozzá az oktatási dékánhelyettes, tehát ahány szak, annyi ponthatár született. Kiemelte, a Mezőgazdasági Karon a legnépszerűbb szak töretlenül a Mezőgazdasági mérnöki alapképzési szak (BSc) magyar nyelven, illetve a korábbi Vidékfejlesztési agrármérnöki alapképzési szak (BSc), amely új néven, Gazdasági és vidékfejlesztési agrármérnöki alapképzési szak (BSc) néven szerepel a felvételi tájékoztatóban. Dr. habil. Komarek Levente elmondta, a mezőgazdaság iránt egyre nagyobb az érdeklődés a középiskolások körében, ezt mutatják a tavalyi kirobbanóan magas jelentkezési adatok, emiatt nagyjából 300-400 új hallgatóra számítunk a következő tanévben is. Hozzátette, változott a Kar beiskolázási területe is, az utóbbi években már a Dél-Alföld három vármegyéjén kívül az egész országból, Győrtől Nyíregyházán keresztül Kaposvárig érkeztek hozzánk hallgatók.
A III. Kari Nyílt Napon Králik Emese Virág mesteroktató, a középiskolai mentorprogram koordinátora mutatta be a Tudományos Diákköri Konferencia középiskolások számára meghirdetett versenyfelhívását és a hozzá kapcsolódó intézményi pontokat. A pályázat egy írásbeli részből és egy prezentációból áll. TDK írásbeli pályázatok benyújtásának határideje 2024. február 5-e, hétfő, míg a második forduló, a szóbeli prezentáció időpontja 2024. február 21., szerda lesz. Hozzátette: az 1. helyezésért 50, a 2. helyezésért 40, a 3. helyezésért 30, a részvételért 20 intézményi pontot kap a felvételiző, ezen felül a pályázaton való helyezésért, sikeres felvételi esetén ösztöndíjat is nyer a Szegedi Tudományegyetem Mezőgazdasági Karára. Az I. helyezett 100 ezer Ft, a II. helyezett 75 ezer Ft, a III. helyezett pedig 50 ezer Ft egyszeri ösztöndíjat kap ajándékba. Hozzátette, mind az intézményi pontok, mind az ösztöndíjak halmozhatók, akár több évig gyűjthetők, de legfeljebb 100 intézményi pont adható a középiskolás diáknak a felvételi eljárás során. Kiemelte, fontos változás, hogy megszűnt a csoportos pályázati lehetőség, és hosszabb, legalább 15 oldalas dolgozatot kell írnia a pályázónak.
Králik Emese Virág beszélt arról is, hogy a Kar Középiskolai Mentorprogramja keretében a Kar Oktatói Mentorai segítséget nyújtanak a középiskolás diákoknak és felkészítő tanáraiknak nemcsak a dolgozatok elkészítésében, hanem a szóbeli prezentációk összeállításában is, az egyes mentorokhoz tartozó témakörök a kari honlap Középiskolásoknak rovatára kattintva az Oktatói Mentoraink fül alatt megtalálhatók.
Dr. Hupuczi Júlia, általános dékánhelyettes mutatta be a duális képzést a Mezőgazdasági Karon. Ennél a képzési formánál a három és fél éves képzési idő alatt folyamatos a kapcsolat a hallgató és a partnercég között. A végzettek jelentős gyakorlati tapasztalatra tesznek szert szakmájukban. Előnye a munkaerőpiacon való gyors elhelyezkedés, emellett a hallgató havonta, a mindenkori minimálbér legalább 65 százalékát juttatásként kapja meg, ha a minimálbér emelkedik, emelkedik a juttatás összege is. A duális ösztöndíj minden hónapban, a teljes képzési időben jár a hallgatónak, ezért viszont csak vizsgaidőszakban és nyáron végez a cégnél ténylegesen munkát. A juttatás nem zárja ki, hogy a duális hallgató emellett az egyetemi ösztöndíjakra és szociális juttatásokra is ugyanúgy jogosult legyen, mint a nem duális képzésben tanuló társai, emellett különféle pályázatokban is részt vehet.
Aki szeretne duális hallgató lenni, a sikeres felvételit követően a Kar Agrár Duális Képzési Központjával vegye fel a kapcsolatot, ahol a cégválasztásban is segítséget kaphat. A duális képzési lehetőség minden alapszakon rendelkezésre áll a nappali tagozatos hallgatók számára. Fontos változás, hogy az Oktatási Hivatal módosít a duális képzés rendjén. Korábban a duális képzés a teljes képzési időre szólt, és legfeljebb egy félév elvégzése után válthatott duális képzési formára az érintett hallgató. Ez megváltozott, most már másodéves hallgatóként is dönthet valaki úgy, hogy duális képzési formában szeretné folytatni tanulmányait – tette hozzá Dr. Hupuczi Júlia, általános dékánhelyettes.
Ezután Mészárosné Herbich Katalin, a Tanulmányi és Továbbképzési Osztály vezetője a felvételi eljárásról tájékoztatta a résztvevőket a III. Nyílt Napon. A felsőoktatási felvételi tájékoztató már megjelent a kiegészítő tájékoztató kötet megjelenésének várható ideje viszont 2024. január 31-e lesz, így a jelentkezéssel célszerű ezt az időpontot megvárni, hiszen ha egy egyetem kapott valamilyen új szakra indítási jogot, akkor már ez is látható lesz az online kiadványban. Jelentkezni csak elektronikusan lehet, a www.felvi.hu e-felvételi felületén, amelyhez Ügyfélkapu regisztráció szükséges. A jelentkezési határidő 2024. február 15-e, a jelentkezés hitelesítésének határideje szintén 2024. február 15-e, éjfél. Hozzátette, változott a közép- és emelt szintű érettségi eredményéből számítandó pont. Két választott tárgy vehető figyelembe, ha mindkettő középszintű érettségi, akkor ezek százalékos eredményének a kétharmada lesz a felvételi pontszám. Az emelt szintű érettséginél a százalékos eredmény ezzel megegyező pontot ér a felvételi eljárásban. 2024-től intézményi pontok is adhatók, ez legfeljebb 100 pontot jelent. A maximum ötszáz megszerezhető pontot a tanulmányi és érettségi eredmények pontjai, valamint az intézményi pontok adják. A felvételi eljárásban a legkedvezőbb pontszámítás elve érvényesül.
Mészárosné Herbich Katalin elmondta, hogy a 2024-es Felsőoktatási felvételi tájékoztatóban az SZTE Mezőgazdasági Kar 2024. szeptemberi kezdéssel meghirdetett képzéseit az eddigitől eltérő formában lehet megtalálni. A felületen a Szegedi Tudományegyetem összes kara látható, a listában meg kell keresni a Mezőgazdasági Kart, majd itt lehet lenyitni a Kar alapképzéseit és felsőoktatási szakképzéseit: https://www.felvi.hu/felveteli/meghirdetett_kepzesek/24A/!/intezmenyek/36/kepzesek
Az SZTE Mezőgazdasági Karon az idei felvételi előtt ez volt az utolsó kari Nyílt Nap, de Szegeden, a József Attila Tanulmányi és Információs Központban (Szeged, Ady tér 10.), az SZTE Nyílt Nap és Szülői Értekezleten 2024. január 27-én, szombaton 9.00-13.00 óráig a Mezőgazdasági Kar is jelen lesz standjával, ahol az érdeklődők miden kérdésére választ adnak Karunk Tanulmányi és Továbbképzési Osztályának munkatársai – hívta fel a figyelmet Mészárosné Herbich Katalin, osztályvezető.