A hallgatók a duális és kooperatív képzés lehetőségeivel ismerkedhettek meg az egyes cégeknél.
A 2009-ben alakult hódmezővásárhelyi Altherm Kft. képviselőjének előadásával kezdődött az SZTE Mezőgazdasági Karon az Őszi gyakorlatorientált börze, ahol összesen 11, a növénytermesztés, a növényvédelem, az állattenyésztés, a feldolgozóipar, valamint a megújuló energia területén tevékenykedő cég mutatkozott be a Kar hallgatóinak: duális, vagy kooperatív képzési helyszínként, gyakorlóhelyként illetve leendő munkaadóként.
Az Altherm Kft. alternatív energiaforrásokra alapozott fűtőberendezések gyártására és értékesítésére specializálódott cég, amely telepít a többi között csarnokvilágításokat, napelemes rendszereket, készenléti aggregátorokat, flexibilis tűzivíz tároló rendszereket vagy konténerkazánokat is. A 15 főt foglalkoztató vállalkozásnál jelenleg is van szabad álláshely - derült ki az előadáson - műszaki menedzser asszisztenst, és ajánlat előkészítő projektmenedzsert keresnek.
A többi között vetőmagok, növényvédő szerek és termésnövelő anyagok gyártásával és értékesítésével foglalkozó Corteva Agriscience™. A cég komplex gyakornoki programját mutatta be az érdeklődőknek. Jelenleg 12 országból 80 diák vesz részt a 3-6 hónapos, vagy akár 1 éves programban. A nemzetközi cég olyan megoldásokat nyújt partnerei számára, amelyek a világ bármely táján képesek emelni a gazdálkodás hatékonyságát, így a cégnél elengedhetetlen az angol nyelvtudás.
A Talentis Agro Zrt. cégcsoportjától a Csabatáj Zrt. képviselője tartott elő előadást a fiataloknak. A ketreces és mélyalmos tojótyúktartásban érdekelt cég zárt rendszerű jércenevelő telepeken és tojótyúktelepeken három magyarországi városban tart állatokat többszázezres egyedszámmal, de fel is vásárol különféle cégektől, telepektől tojásokat, így évente 54 millió tojást csomagolnak üzemeikben. Most békéscsabai telephelyükre keresnek gyakornokokat, illetve telepvezetőket is toboroznak, az álláshelyekre szívesen fogadják a pályakezdők jelentkezését is.
A szentesi Délkertész Zrt. éves szinten 53 000 tonna friss, hazai zöldséggel tudja ellátni a piacot. Foglalkozik tárolással, osztályozással, csomagolással és szállítással, kereskedelemmel és szaktanácsadással is. Több felsőoktatási intézményből, így az SZTE Mezőgazdasági Karról is fogadnak duális hallgatókat. A fiatalok elméleti és üzemi feladatokat is kapnak a cégnél, de a többi között önálló projektmunkákkal is megbízzák őket, tevékenységüket utazási és lakhatási támogatással segítik.
A szintén szentesi Duna-R Kft. paprikaneveléssel, szedési kísérletekkel és nemesítéssel foglalkozik. Tevékenységük elsősorban arra irányul, hogy versenyképes paprika hibridekkel és kiváló minőségű vetőmaggal szolgálhassák ki a kertészeket. Előállított vetőmagjaik 60%-át külföldre adják el, 40%-át belföldön értékesítik. A nemesített fajtákat egyedi rezisztenciákkal látják el. Szívesen adják át a tudást a szakemberek legújabb generációinak, így duális és kooperatív hallgatókat is fogadnak a cégnél.
A szegedi Gabonakutató Nonprofit Zrt.-ben a nemesítői és agrotechnikai munka a szegedi központban történik. Ellátnak a többi között klasszikus nemesítési feladatokat: jó minőségű és termőképességű, növényi betegségeknek, kártevőknek és szárazságnak, fagynak ellenálló fajtákat hoznak létre. Emellett foglalkoznak például az életminőség javítását célzó diétás és diabetikus gyógyélelmiszerek fejlesztésével, receptúrák kísérletes kidolgozásával is. A Gabonakutató Nonprofit Zrt. évek óta a Kar duális partnere, amely most az újabb hallgatói utánpótlást igyekezett megszólítani a cég képviselője.
"HÓDAGRO" Mezőgazdasági Termelő és Szolgáltató Zártkörű Részvénytársaság Fő tevékenységi köre: szántóföldi növénytermesztés, állattenyésztés és a kiegészítő mezőgazdasági szolgáltatások nyújtása. Érdekeltek a szarvasmarhatartásban; 650 egyedes Holstein-fríz fejőstehén és brojlercsirke nevelőtelep is gazdagítja tevékenységüket. A hallgatókat elsősorban mérnöki szakmai gyakorlatra várják.
Bemutatkozott a Hungerit Zrt. is. A vállalat profilja az elsődlegesen feldolgozott bontott-vágott baromfi termékek, és a magasan feldolgozott, készresütött végtermékek előállítására. Évi több mint 70 ezer tonna hústerméket állítanak elő, a haza piacok mellett 20 külföldi országba is szállítanak. A hallgatókat duális és kooperatív képzésben is várják, mely során a fizikai és a vezetői munkába is be kell kapcsolódniuk. Minden ágazatban 1-1 évet tölthetnek el a hallgatók és önálló projektfeladatokat kapnak, ezen kívül a gyakornoki programban is fogadnak fiatalokat.
A mezőhegyesi Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. 14 600 hektár területen folytat nagytáblás művelést. Fő tevékenységi területei a növénytermesztés és állattenyésztés, a vetőmagelőállítás, a vad- és erdőgazdálkodás, valamint a falusi turizmus. A hallgatóknak állandó jövedelmet, szállást, utazási támogatást, prémiumokat kínálnak, valamint segítséget a szakdolgozatírásban, de részt vehetnek a duális és kooperatív képzésben tanuló hallgatók a többi között például a szakmai eseményeken is.
Az előadásokat börze követte, amelyen az érdeklődő hallgatók beszédbe elegyedhettek a felállított standoknál a cégek képviselőivel.