Facebook_Ad_16

Mire jó a baktérium a talajban?

Hosszútávú kísérletekbe kapcsolódhatnak be a Mezőgazdasági Kar hallgatói.

Egyetlen gramm talajban legalább 100 millió baktérium van, egy marék talajban pedig több, mit ahány ember él a Földön. Egy átlagos baktériumtörzs 20-30 percenként osztódik, de a szaporák akár 9 perc alatt is képesek reprodukálni magukat. E rendkívüli osztódásra képes élőlényekből legalább egymilliárdféle él a bolygón, ugyanakkor a baktériumfajok pontos számának meghatározása rendkívül nehéz, mivel a biodiverzitás tanulmányozása a talaj alatt már laboratóriumi körülményeket igényel. A baktériumok a talajjal számos más élőlényen osztoznak, ugyanakkor nélkülözhetetlen szerepet játszanak a szerves anyagok lebontásában – fogalmazott előadásában Varga Sándor, az Agrova Kft. szakmai vezetője.


1649080237440


A biológiai talajerő-gazdálkodási szakmérnök a Talajegészség és talajfejlesztés a gyakorlatban fakultáció keretében tartott előadást az SZTE Mezőgazdasági Karán. A Phylazonit természetes talajoltó készítményeket forgalmazó cég többrétű szakmai kapcsolatot ápol Karunkkal a kutatás és szemléletformálás területén, amelynek során a talajegészségre és a biodiverzitás fontosságára hívják fel a hallgatóink figyelmét.


1649079535473


A talaj termékenységéhez szerves anyagok átalakításából származó humuszra van szükség, melyhez elengedhetetlenek a baktériumok. A talaj biológiai aktivitása a növénytermesztés egyik kulcskérdése. Az Agrova Kft. munkatársai éppen ezt a folyamatot tanulmányozzák kísérleteikkel. Ilyen jellegű kutatásba kapcsolódhatnak be a Mezőgazdasági Kar hallgatói a következő két hónapban Dr. Hupuczi Júlia, az SZTE Mezőgazdasági Karának tudományos munkatársa és az Agrova Kft. munkatársai vezetésével.


1649079535493


1649079535508


1649079535500


Simkó Attila, az Agrova Kft. külkereskedelmi asszisztense az előadáson elmondta, hogy a hallgatók az első kísérletben a szervesanyag bontását vizsgálhatják különböző beállításokban. Ehhez cellulózgyapot párnákat, illetve a cég által forgalmazott baktériumkészítményt kapnak, amelyet saját talajaikban elhelyezve tanulmányozhatnak. A közös munka növénynevelési kísérletekkel folytatódik, majd a hallgatók által begyűjtött adatokat közösen értékeli ki a Kar és a cég.


1649079535446