A Mezőgazdasági Kar II. évfolyamos mezőgazdasági mérnöki és vadgazda mérnöki BSc szakos hallgatói, valamint a II. évfolyamos mezőgazdasági mérnöki BSc szakos nemzetközi hallgatók 2024. október 21-én tanulmányi kiránduláson vettek részt a HUNGAROMET (korábban: Országos Meteorológiai Szolgálat) Dél-magyarországi Regionális Központ Szinoptikus Állomásán, Szegeden, ahol megtekintették a napi észlelési gyakorlatban használatos műszereket, azok egy részét működés közben figyelték meg, tájékoztatták őket az alkalmazott szoftverekről, továbbá betekintést kaptak az intézmény működésébe.
A csoportot Tóth Tamás meteorológus, intézményvezető kalauzolta az Obszervatóriumban. A kb. egy óra tartamú bemutatót követően Tóth Tamás válaszolt a hallgatók által fölvetett kérdésekre.
A felbocsátásra váró ballont az itt látható konténerben töltik meg, s a ballon által szállított meteorológiai érzékelők mérik a magaslégkör állapotát emelkedéskor kb. 30 km magasságig, majd onnan zuhanás közben ismét. Az adatok értékes információt szolgáltatnak az időjárás előrejelzéséhez. A ballonszonda felbocsátásának minden fázisa automatizált.
2019 óta működik a képen látható felhőalapmérő műszer, mellyel a mérések lézersugár kibocsátásával történnek.
A képen középen, a réteges lemezborítás belsejében a hőmérsékletmérő szenzor található, míg a rúd jobb szélén lévő műszer a globális sugárzást és a felszínről történő visszasugárzást méri.
A 10 m magas tartórúd tetején a szélparamétereket (szélsebesség, széllökés, szélirány) mérik.
A háttérben a zúzmara mérésére szolgáló műszer látható.
A képen látható műszer a látástávolságot méri lézersugarak kibocsátásával.
A csapadékmérés manuális mérőegysége a hagyományos Hellmann-féle csapadékgyűjtő.
A szinoptikus állomás műszerkertjében.
Az állványon balra árnyékolóval ellátott hőmérőt helyeztek el, tőle jobbra pedig a globálsugárzást mérik.