Facebook_Ad_copy_39

A mezőgazdaság népszerűsítéséért nyitotta ki kapuit a nagyközönség előtt az SZTE Mezőgazdasági Kar Tangazdasága

„Nézz szét nálunk!” címmel tartott családi napot az SZTE Mezőgazdasági Kar.

Dr. Mikó Edit az SZTE Mezőgazdasági Karának dékánja a rendezvényen elmondta, hogy a program nem titkolt szándéka a Kar, az SZTE Tangazdaság Kft. illetve a mezőgazdaság népszerűsítése volt. Ennek a hivatásnak a bemutatására a legideálisabb a Tangazdaság – tette hozzá a dákán dékán - hiszen a növénytermesztési ágazatok mellett az állattenyésztési ágazatok széles körét is bemutathatta a Mezőgazdasági Kar a legkülönfélébb korosztályból érkező érdeklődőknek.

IMG_6209

Tóth Ferenc, az SZTE Tangazdaság Kft. ügyvezetője elmondta, a 400 hektáros Tangazdaság szántóterülete több mint 300 hektár, amelynek a fő növényei a kukorica, a búza, a napraforgó és a lucerna, amelyhez állattenyésztési ágazat is tartozik öt állatfajjal. A többi között ló, őshonos magyar juh: magyar merinó törzstenyészet, illetve génbankként az erdélyi kopasznyakú tyúk és a magyar kendermagos tyúk is megtalálható az állományban. A cég tejelő tehenészetében Holstein-fríz magyar fajtát tart, de egy kisebb, átalakulóban lévő sertéságazat is működik a Tangazdaság területén, amely a sebészek képzésében nyújt segítséget a Szegedi Tudományegyetemnek. A Tangazdaság a mezőgazdálkodás és az állattenyésztés mellett az oktatási tevékenységben is fontos szerepet játszik, hiszen félévente 120 magyar és 40 külföldi hallgató tölti itt gyakorlatát. Emellett az Erasmus-programban is aktív a Tangazdaság, jelenleg török hallgatók tanulnak a Kft-nél. Kiszolgálnak továbbá egyetemi kísérleteket, kutatásokat is.

Dr. Duray Balázs, az SZTE MGK Gazdálkodási és Vidékfejlesztési Intézetének tudományos munkatársa drónbemutatóval készült az érdeklődőknek, a Kar Állattudományi és Vadgazdálkodási Intézetétől pedig Dr. Barta Tamás, főiskolai docens, valamint Beier László tanársegéd trófeabemutatóval, valamint légfegyveres lövészettel várta a résztvevőket.

IMG_6860

IMG_6804

Matusek Krisztina intézeti mérnök közreműködésével Teljes kép a tejről címmel a tejjel kapcsolatos tévhitekről is beszélgethetnek a programra kilátogatók. Az érdeklődők lovas kocsin járhatják be a Tangazdaság területét, akiket Tóth Violetta és Köteles Dávid, az SZTE MGK Állattudományi és Vadgazdálkodási Intézetének tanársegédjei kalauzoltak a látnivalók között. A családi napon galambbemutatót is tartottunk, Benk Katica előadásában, ahol akár galambot is reptethettek a vállalkozó kedvűek.

IMG_6754

IMG_6724

IMG_6785

Dr. Pinnyey Szilárd, adjunktus, a Kar állatorvosának közreműködésével pedig egy állatorvosi oknyomozás (boncolás) részleteibe pillanthattak be a látogatók.

IMG_6870

A rendezvény kísérő programjaként a gyerekeket 10 éves korig rajzversennyel, terményfelismerő játékkal váruk, ahol a segítő oktatók Dr. Szarvas Adrienn, valamint Gyalai Ingrid, a Növénytudományi és Környezetvédelmi Intézet tanársegédjei voltak, akik a középiskolás korosztályt kvíz-kérdésekkel is várták. Szelfi-falunknál fotózkodhattak a látogatók.

IMG_6890

IMG_6743

IMG_6751

A rajzverseny eredményhirdetését Dr. Mikó Edit, az SZTE MGK dékánja, illetve Dr. Hupuczi Júlia, főiskolai docens, a Kar beiskolázási dékáni megbízottja tartották meg. Az I. helyezett Búzás Boglárka lett, a II. helyezésnek Kispál Nóra örülhetett, míg a III. helyezést Czóbel Hanga Katinka érte el. Különdíjban részesült Zsibrita Lia, Kispál Zétény, valamint Perepelicza Bianka.

IMG_6359

IMG_6351