Instagram_Post

Megalakult a Fekete Gyula Intézménytörténeti Kutatási Program Kutatócsoportja

A Fekete Gyula Intézménytörténeti Kutatási Program célja a hódmezővásárhelyi agrárszakoktatás múltjával kapcsolatos kutatások folytatása, az SZTE Mezőgazdasági Kar intézmény-és képzéstörténetének teljes körű, szisztematikus feldolgozása, a vizsgálati eredmények rendszeres publikálása, konferenciák, tudományos tanácskozások szervezése, előadások tartása. A 2024-es tervek között szerepel a Fekete Gyula Intézménytörténeti Kutatási Program Kutatócsoportjának megalakítása is.

Örömmel adunk hírt arról, hogy az SZTE Mezőgazdasági Kar oktatói közül egyre többen jelzik csatlakozási szándékukat, adnak meg konkrét kutatási témát. Örvendetes, hogy külsős munkatársat is köszönthetünk tagjaink között. A kutatási program szakmai vezetője, Dr. habil. Albert Gábor történész, az SZTE Mezőgazdasági Kar tudományos főmunkatársa. Ő az alábbi témák levéltári és szakirodalmi feldolgozására vállalkozik:

- Kisjátzi Szeles János és a Hódmezővásárhelyi Magyar Királyi Földmívesiskola;

- "Kombájniskola" Hódmezővásárhelyen;

- A magyarországi felsőfokú technikumok első intézményszervezői;

- A hódmezővásárhelyi állategészségügyi üzemmérnökképzés sajtóvisszhangja - a Kar élete az Állatorvostudományi Egyetem Híradójában.

A kutatócsoport tagja Dr. Albert Réka, az SZTE Mezőgazdasági Kar főiskolai docense, aki „Egy mikológus professzor tanszékvezetői évei Hódmezővásárhelyen: Kalmár Zoltán munkássága” című témát fogja feltérképezni.

Az SZTE Mezőgazdasági Kar oktatói közül Dr. Korom Annamária, adjunktus „Az agroklimatológia kurzustörténete Hódmezővásárhelyen” című téma kutatását tervezi, Dr. Tar Melinda, tudományos főmunkatárs „A földműveléstan tantárgy oktatásának története Hódmezővásárhelyen” című téma áttekintésére vállalkozik, Dr. Jani Péter, dékáni hivatalvezető pedig a Mezőgazdasági Kar épülettörténetét vizsgálja.

A programhoz csatlakozott Dr. habil. Marjanucz László, ny. tanszékvezető egyetemi docens is, aki „Gazda-tanfolyamok Vásárhelyen az okszerű gazdálkodás szolgálatában a polgári korban”, valamint „A mezőgazdasági szakoktatás helye Takács Ferenc közéleti tevékenységében” témák áttekintésére vállalkozik.

A kutatási program szakmai vezetője várja a múltőrzés iránt érdeklődő további munkatársak csatlakozását, a konkrét kutatási téma megjelölését.