Az 1848-49-es forradalom és szabadságharc évfordulója alkalmából a Parlament kupolacsarnokában rangos kitüntetést vettek át a Szegedi Tudományegyetemhez kötődő személyek. Az SZTE korábbi hallgatói közül többen is művészeti díjban részesültek.
Magyarország köztársasági elnöke, Áder János, nemzeti ünnepünk, március 15. alkalmából kitüntetéseket adományozott.
Széchenyi-díj az etnográfusnak
Széchenyi-díjat kapott SZENTI TIBOR író, etnográfus Magyarország számára kivételesen értékes néprajztudományi pályafutása, a tanyavilág történetét, életmódját, szerepét és hanyatlását bemutató, szépirodalmi igényességgel megírt művei, sokrétű, leletmentő kutatásai, a hagyományos paraszti társadalom XX. századi erőszakos átalakításának pótolhatatlan értékű feldolgozása elismeréseként.
A – többek között – A tanya (1979) és a Betyártörténetek (2000) című kötetek szerzője az Egészségügyi Főiskolát 1979-ben végezte el. Az SZTE Mezőgazdasági Kar jogelőd intézményének 1980-ban lett tudományos munkatársa. 1960-tól húsz évig a megelőző egészségügyben, majd 2003-ig a hódmezővásárhelyi városi kórházban egészségnevelőként dolgozott, közben kilenc éven keresztül szakmai tantárgyakat oktatott a helyi egészségügyi szakközépiskolában. 2003-tól Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város Önkormányzatánál kulturális szaktanácsadó. Szenti Tibor tagja a Magyar Néprajzi Társaságnak, a Tudományos Ismeretterjesztő Társulatnak (TIT), a Magyar Orvostudományi Társaságnak, az „MTA Szegedi Albizottsága Néprajzi Csoportjának”. A Széchenyi-díj irodalmi, szociográfiai és szocionéprajzi munkásságát ismeri el. Számos könyve és tanulmánya jelent meg, több dokumentumfotó-kiállítása volt, forgatókönyvei alapján félszáznál több dokumentum- és riportfilm készült. Díjai között az egyik első az 1977-ben elnyert Sebestyén Gyula-emlékérem, 2010-ben a Magyar Köztársasági Érdemrend lovagkeresztjével tüntették ki. 2007-től Hódmezővásárhely és 2012-től Székkutas község díszpolgára.
Kitüntetés a diplomáciai és a sportos érdemekért
A Magyar Érdemrend középkeresztje polgári tagozata kitüntetést kapott PÁL JÓZSEF, a Magyar Tudományos Akadémia doktora, a Szegedi Tudományegyetem professzora, az Olasz Köztársaság szegedi székhelyű tiszteletbeli konzulja a magyar-olasz kapcsolatokat példaadó módon építő tevékenysége elismeréseként.
Magyarország köztársasági elnöke nemzeti ünnepünk, március 15. alkalmából a sport területén nyújtott kimagasló teljesítmény elismeréseként a Magyar Arany Érdemkereszt polgári tagozata kitüntetést nyújtotta át KÓNYA ZSÓFIA LILLA rövidpályás gyorskorcsolyázónak, a Pekingben megrendezett XXIV. Téli Olimpiai Játékokon elért kiemelkedő eredménye, harmadik helyezése elismeréseként. A sikeres, olimpiai érmes sportoló a Szegedi Tudományegyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar pszichológia szakos hallgatója.
Művészeti díjazottak
Március 15-e alkalmából Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere és Vitályos Eszter, az Emberi Erőforrások Minisztériuma európai uniós fejlesztéspolitikáért felelős államtitkára a Pesti Vigadóban nyújtotta át az elismeréseket.
A magyar művészet értékeinek gyarapítása érdekében végzett, magas szintű, igényes teljesítménye elismeréseként Magyarország Kiváló Művésze díjban részesült – többek között – PITTI KATALIN Liszt Ferenc-díjas operaénekes, érdemes művész, a Magyar Állami Operaház Örökös Tagja, az SZTE Bartók Béla Művészeti Kar oktatója.
A magyar irodalom területén nyújtott kiemelkedő teljesítménye elismeréseként Magyarország Babérkoszorúja díjban részesült az SZTE – akkor József Attila Tudományegyetem – BTK magyar szakos hallgatójaként 1982-ben diplomázott, vajdasági KONTRA FERENC József Attila- és Márai Sándor-díjas költő, író, műfordító, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja.
Az idei ünnepségen vette át a 2021.évi Erkel Ferenc-díjat SZIRTES EDINA „Mókus” hegedűművész, az SZTE Bartók Béla Művészeti Kar korábbi hallgatója a kiemelkedő zeneszerzői tevékenysége elismeréseként.
A régiós elismerések
A Magyar Érdemrend Lovagkereszt polgári tagozat kitüntetést vehette át BORDA FERENC, a Bács-Kiskun Megyei Kórház, a Szegedi Tudományegyetem Szent-Györgyi Albert Orvostudományi Kar Oktató Kórház Diabetes Szakrendelésének főorvosa, a Magyar Orvosi Kamara Bács-Kiskun Megyei Területi Szervezetének volt elnöke.
Csongrád-Csanád megye kitüntető címeit Polner Eörs, a megyei közgyűlés elnöke adta át 2022. március 11-én Maroslelén, a Faluházban tartott Nemzeti Esten. Ott az SZTE Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar alumnusa, KELEMEN ZOLTÁN GERGELY, a Magyar Távirati Iroda megyei tudósítója vette át Csongrád-Csanád Megye Sajtódíját.
Forrás: SZTEinfo
Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd