A precíziós technológia egyre nagyobb teret hódít a szántóföldi növénytermesztésben, a kertészetben, illetve az állattenyésztésben. Ezeknek a legújabb eredményeiről rendezett közös konferenciát a SZAB valamint az SZTE Mezőgazdasági Kar, „HOGYAN SEGÍTIK AZ OKOS ESZKÖZÖK A MEZŐGAZDASÁG MINDENNAPJAIT?” címmel.


„A kollégáim az egyes szakterületekről bemutatták a kutatási területüket, illetve az ehhez kapcsolódó kutatási témájukat és az okos eszközöket, valamint a precíziós technológiákat. Ilyen volt például a drónok alkalmazása a mezőgazdaságban, amely napjainkban már nemcsak elméletben, hanem a gyakorlatban is működik. Emellett kertészeti és állattenyésztési témát is kínáltunk az érdeklődőknek például, hogy egy farm életében az okos eszközök milyen szerepet tölthetnek be, vagy azt is megtudhattuk, hogy a méhtartásban hogyan lelhet az okos technológiát alkalmazni. Azért a középiskolás korosztályt céloztuk meg, mert néhány év múlva várhatóan ez a technológia még fejlettebb lesz és ez a korosztály lesz az, amely igazán alkalmazza majd az precíziós eszközöket az agrárium mindennapjaiban” – összegezte a konferencia témáját Dr. habil. Jakab Péter levezető elnök, az SZTE MGK egyetemi docense, a SZAB Mezőgazdasági Szakbizottság Növénytermesztési és Növénynemesítési Munkabizottságának elnöke.


Köteles Dávid: Betekintés a nagyüzemi sertéstartás digitális eszközeibe címmel tartotta meg előadását, majd Dr. Benk Ákos: Méhek tánca címmel ismertette kutatását. Tóth Violetta: Hogyan lesz egy farm okos? címmel mutatta be prezentációját, majd Dr. Duray Balázs kalauzolta el a fiatalokat a drónok világába a mezőgazdaságban. A konferenciát Dr. habil. Lantos Ferenc: A mesterséges intelligencia és a komputer technológia alkalmazása a paprikatermesztésben című előadása, illetve Dr. Sisák István online bejelentkezése zárta Mi legyen az első lépés a prezentációs mezőgazdaság felé címmel.






„A célunk az volt, hogy népszerűsítsük a középiskolások körében a mezőgazdaságot, azzal a nem titkolt szándékkal, hogy kedvet csináljuk ahhoz, hogy az SZTE Mezőgazdasági Karon folytassák tanulmányaikat, hozzánk felvételizzenek és nálunk szerezzenek diplomát. Fontos aktualitás, hogy a Magyar Tudományos Akadémia 200 éves évfordulóját ünnepeljük az idén. Ennek apropóján a Szegedi Akadémiai Bizottság több konferenciát is szervez, ezeknek egyike volt a mai alkalom” – mondta a Dr. Kocsisné Dr. Gráff Myrill főiskolai docens, a konferencia levezető társelnöke, a SZAB Állattenyésztési és Vadgazdálkodási Munkabizottságának elnöke.

A tudományos tanácskozásra mintegy ötven diák érkezett az Alföldi ASZC Gregus Máté Mezőgazdasági Technikum és Szakképző Iskolából, valamint a Mezőhegyesi Technikum, Szakképző Iskola és Kollégiumból.