Megtelt a Sófalvy előadóterem érdeklődőkkel a Szegedi Tudományegyetem Mezőgazdasági Karának II. Kari Nyílt Napján, 2023. december 15-én. A megjelenteket Mészárosné Herbich Katalin, a Tanulmányi és Továbbképzési Osztály vezetője köszöntötte, majd bemutatta a rendezvény előadóit.
Dr. habil. Komarek Levente, oktatási dékánhelyettes előadásában ismertette a Mezőgazdasági Kar képzéseit, a Kar négy alapképzési szakját (BSc), illetve a felsőoktatási szakképzési szakokat (FOSZ). Kiemelte, a Vidékfejlesztési agrármérnöki alapképzési szak (BSc) a 2024 szeptemberében induló képzésekre vonatkozó felvételi tájékoztatóban Gazdasági és vidékfejlesztési agrármérnöki alapképzési szak (BSc) néven szerepel majd, és át fog alakulni a szak képzési struktúrája is, amelyben a közgazdaságtannak kiemelt szerep jut.
Hozzátette, az SZTE Mezőgazdasági Kar bővítette képzési portfólióját, így azok, akik az alapképzési szak elvégzése után szeretnének továbbtanulni, további négy félévig mesterképzési szakjainkon tehetik ezt meg. A Vidékfejlesztési agrármérnöki mesterképzési szak mellett a Környezetgazdálkodási agrármérnöki, a Növényorvosi, illetve a Természetvédelmi mérnöki mesterképzési szakok közül is választhatnak majd a hallgatók BSc diplomájuk megszerzését követően.
Felidézte, 2024-től a felvételi eljárásban intézményi pontok adhatók többek között a Gazdálkodj okosan! esszéíró pályázaton, illetve a Tudományos Diákköri Konferencián való részvételért, valamint a helyezésekért is, emellett ösztöndíjakat is kapnak a díjazottak. A Gazdálkodj okosan! esszéíró pályázat esetében az I. helyezett 100.000 Ft, a II. helyezett 75.000 Ft, a III. helyezett 50.000 Ft egyszeri ösztöndíjat nyer, melyet a Kar hallgatójaként fog megkapni. Emellett intézményi pontokat is szerezhetnek a felvételizők a felvételi eljárásban: az I. helyezett 30, a II. helyezett 25, a III. helyezett 20 pontot kap, a részvételért pedig 10 intézményi pont jár. Emlékeztetett arra, hogy Gazdálkodj okosan! esszéíró pályázat benyújtásának határideje 2024. május 3., péntek lesz.
Králik Emese Virág, mesteroktató mutatta be a Tudományos Diákköri Konferencia középiskolások számára meghirdetett versenyfelhívását. Kiemelte, hogy míg a Gazdálkodj okosan! pályázat esetében egyetlen esszét kell megírni, addig a TDK pályázat kétkörös, egy írásbeli részből és egy prezentációból áll, éppen ezért magasabb intézményi pontot is ér a felvételi eljárás során. Az 1. helyezésért 50, a 2. helyezésért 40, a 3. helyezésért 30, a részvételért 20 intézményi pontot kap a felvételiző, ezen felül a pályázaton való helyezésért, sikeres felvételi esetén ösztöndíjat is nyer a Szegedi Tudományegyetem Mezőgazdasági Karára. Az I. helyezett 100 ezer Ft, a II. helyezett 75 ezer Ft, a III. helyezett pedig 50 ezer Ft egyszeri ösztöndíjat kap ajándékba. Hozzátette, mind az intézményi pontok, mind az ösztöndíjak halmozhatók, akár több évig gyűjthetők, de legfeljebb 100 intézményi pont adható a középiskolás diáknak a felvételi eljárás során. Kiemelte, akár mindkét pályázaton, a Gazdálkodj okosan! és a TDK pályázaton is el lehet indulni, de nem lehet benyújtani mindkét kategóriában ugyanazt a pályamunkát. Aki több egymást követő évben is elindul a pályázatokon, minden évben új pályamunkákat kell, hogy készítsen. Emlékeztetett arra, hogy középiskolás TDK írásbeli pályázatok benyújtásának határideje 2024. február 5-e, hétfő lesz. Kiemelte, fontos változás, hogy megszűnt a csoportos pályázati lehetőség, és hosszabb, legalább 15 oldalas dolgozat megírása szükséges. A második forduló, a szóbeli prezentáció 2024. február 21-én, szerdán lesz.
Hozzátette, az MGK Középiskolai Mentorprogramja keretében a Kar Oktatói Mentorai segítséget nyújtanak a középiskolás diákoknak és felkészítő tanáraiknak nemcsak a dolgozatok elkészítésében, hanem a szóbeli prezentációk megalkotásában is.
Duális képzés a Mezőgazdasági Karon címmel Dr. Hupuczi Júlia, általános dékánhelyettes tartott előadást a Nyílt Napon. Kiemelte, az MGK minden alapképzési szakja gyakorlatorientált, hiszen a Mezőgazdasági Kar oktatói az elméleti ismereteket adják át, a gyakorlati tudás pedig az SZTE Tangazdaság Kft.-nél, valamint a céges partnereknél, gazdálkodóknál szerezhető meg.
A szakmai ismeretek megszerzésének intézményesített formája a duális képzés. Ennél a képzési formánál a három és fél éves képzési idő alatt folyamatos a kapcsolat a hallgató és a partnercég között, így a végzettek jelentős gyakorlati tapasztalatra tesznek szert szakmájukban. Előnye, a munkaerőpiacon való gyors elhelyezkedésen kívül, hogy a hallgató havonta, a mindenkor esedékes minimálbér legalább 65 százalékát juttatásként kapja meg a teljes képzési idő alatt, ugyanakkor csak vizsgaidőszakban és nyáron végez a cégnél ténylegesen munkát. Ez az összeg jelenleg körülbelül 130 ezer Ft. A duális hallgató ezen felül ugyanúgy jogosult további egyetemi juttatásokra is, ösztöndíjban és szociális támogatásokban is részesülhet.
Hozzátette, ha valaki duális hallgató szeretne lenne, a cégekhez való jelentkezéssel célszerű megvárnia a felvételi eljárás végét, és csak azután jelentkezni a kiszemelt céghez, ha már biztossá vált, hogy felvételt nyert a Mezőgazdasági Karra. A legoptimálisabb, ha a sikeres felvétel követően a Kar Agrár Duális Képzési Központjával veszi fel a hallgató a kapcsolatot, ahol a cégválasztásban is segítséget kaphat.
Mészárosné Herbich Katalin, a Tanulmányi és Továbbképzési Osztály vezetője a felvételi eljárásról tájékoztatta a Nyílt Nap résztvevőit. Elmondta, hogy a jogszabályi minimumpont és a kötelező emelt szintű érettségi eltörlése nem jelenti a ponthatárok megszűnését, az egyes szakokon a ponthatárokat a felvett hallgatók pontszáma határozza meg. Az utolsóként felvett hallgató pontszáma lesz a minimumpont az adott szak esetében. A felsőoktatási felvételi tájékoztató megjelenése 2023. december 20 után várható a www.felvi.hu oldalon, a kiegészítő tájékoztató megjelenésének várható ideje, 2024. január 31-e, a jelentkezési határidő pedig 2024. február 15-e lesz.
Kiemelte, csak elektronikusan lehet jelentkezni, a www.felvi.hu e-felvételi felületén. A jelentkezés hitelesítésének határideje szintén 2024. február 15-e, éjfél, amely kizárólag Ügyfélkapun keresztül történhet.
Elmondta, hogy változik a közép- és emelt szintű érettségi eredményéből számítandó pont. Két választott tárgy vehető figyelembe, ha mindkettő középszintű érettségi, akkor ezek százalékos eredményének a kétharmada lesz a felvételi pontszám, az emelt szintű érettséginél viszont a százalékos eredmény ugyanannyi pontot is ér a felvételi eljárásban.
2024-től a többletpontok helyébe az „intézményi pontok” lépnek. Intézményi pontot ér a nyelvvizsga, a felsőoktatási szakképzésben szerzett oklevél, a szakképesítés, az emelt szintű érettségi (ha minimum 45%-ban sikerül az emelt szintű érettségi, akkor tárgyanként 50 pont adható), de pontot ér például a sport, tanulmányi és művészi versenyeredmény is. Fontos tudni, hogy a különböző egyetemekre benyújtott jelentkezések eltérő pontszámot jelenthetnek a felvételizőnek akkor is, ha ugyanazokkal az eredményekkel jelentkezik. A legfeljebb ötszáz megszerezhető pontot a tanulmányi és érettségi eredmények pontjai, valamint az intézményi pontok adják, és a legkedvezőbb pontszámítás elve érvényesül. Ha valakinek jók a tanulmányi eredményei, akkor pontjai a tanulmányi és az érettségi pontokból számítódnak, de ha kevésbé jó tanulmányi eredményekkel jelentkezett, viszont jól érettségizett, akkor érettségi pontjait is kétszerezheti, amelyhez még intézményi pontok adódnak, ha pedig szakmai vizsgával záruló intézményből jelentkezik, szakmai vizsgájának eredményeit négyszerezheti. Felsőoktatási szakképzésre való jelentkezés esetén tanulmányi pontjait is kétszerezheti a jelentkező, amelyhez az intézményi pontok adódnak, így jön létre a felvételi pontszám – tette hozzá a Tanulmányi és Továbbképzési Osztály vezetője.