154 hallgató, összesen 11 szak végzősei búcsúzhattak Alma Materüktől az SZTE Mezőgazdasági Kar 2025. május 23-án megrendezett Ballagási és sárgulási ünnepségén. A rendezvény virágátadással kezdődött a Sófalvy előadóteremben.


„Érdekesség az idei ballagásunkon, hogy az Agrár- és üzleti digitalizáció alapképzési szakunkon, a Növényorvosi mesterképzési szakunkon, valamint a Természetvédelmi mérnöki mesterképzési szakunkon először ballagtak hallgatóink, ezek az újabb szakjaink, ők az első végzős hallgatók ezeken a szakokon a ballagók körében” – mondta Dr. habil. Mikó Edit dékán.

Szalai Balázs József III. évfolyamos Vidékfejlesztési agrármérnöki BSc szakos hallgató a Bács-Kiskun vármegyei Jakabszállásról jött Hódmezővásárhelyre tanulni, agráriummal foglalkozó nagyszülei példájára kapott kedvet, hogy az SZTE Mezőgazdasági Karon folytassa tanulmányait.

„Mivel Vidékfejlesztési agrármérnöki alapszakon vagyok, ez kevésbé szólt közvetlenül a növénytermesztésről és az állattartásról, leginkább informatikai és pályázatírással kapcsolatos dolgokat tanultam. Ebbe az irányba is szeretnék továbbmenni és pályázatírással, vagy pályázatok elbírálásával foglalkozni a jövőben, a hátralévő féléves mérnöki gyakorlatomat is egy ilyen cégnél fogom tölteni. Az itt töltött évekre úgy fogok visszatekinteni, mint nagyon szép három és fél évre. Sok olyan embert ismertem meg, akikről mondhatom, hogy most már a barátaim, nem csupán ismerősök, sok-sok emlék köt most már ide” – mondta Szalai Balázs József ballagó hallgató.
A végzős hallgatókat és hozzátartozóikat Dr. habil. Jakab Péter egyetemi docens, a III. éves Mezőgazdasági mérnöki BSc szak évfolyamfelelőse köszöntötte.


„Egy örömteli napon jelentünk meg itt, amely azt jelzi, hogy a tanulmányaik a végéhez közelednek. De miért is hívjuk „sárgulásnak” ezt a napot? Azért, mert amikor a búzakalász megérik, akkor sárga színű lesz. Most Önök is a tanulmányaik végéhez közelednek és a búzakalászokhoz hasonlóan megérnek arra, hogy választott hivatásukat tudják végezni a jövőben” – mondta Dr. habil. Jakab Péter.

Az ünnepség ballagással folytatódott a Kar épületében és udvarán, ahol a kopjafán rövid megemlékezés keretében elhelyezték az évfolyam réztábláját, a hallgatók búcsúidézetével.
"A föld szeretete nem pusztán munka vagy hivatás, hanem életforma. Aki egyszer megérezte az aratás illatát, a frissen szántott föld erejét, az soha többé nem szakadhat el tőle" – idézte Móra Ferenc sorait Dr. habil. Jakab Péter évfolyamfelelős oktató beszédében.



Ezután a végzős hallgatók és vendégeik zászlós felvonulással indultak Hódmezővásárhely belvárosán keresztül a Bessenyei Ferenc Művelődési Központba, ahol kezdetét vette a Ballagási búcsúztató ünnepség.


A BFMK színháztermében Dr. habil. Mikó Edit, az SZTE Mezőgazdasági Kar dékánja mondott beszédet.


„Ez a pillanat sokkal több, mint egy ünnepélyes búcsúzás, egyszerre jelzi a lezárást és az új kezdetet. Ebben a kezdetben ott rejlik egy különleges folytatás, a folyamatos tanulás, a szakmai és emberi fejlődés lehetősége” – összegezte Dr. habil. Mikó Edit dékán.
Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város nevében Dr. Berényi Károly alpolgármester köszöntötte a ballagókat, oktatókat és hozzátartozókat.

„Hódmezővásárhelyen az agrároktatás több mint 120 éves múltra tekinthet vissza. Vásárhelyiként, tanyai parasztgazdaságokat létrehozó és abban életvitel-szerűen munkálkodó nagyszülők leszármazottjaként erre a múltra én magam is büszke vagyok” – mondta Dr. Berényi Károly alpolgármester, aki felidézte az SZTE Mezőgazdasági Karhoz fűződő személyes élményeit is.
A végzősök nevében Szalai Balázs József III. évfolyamos Vidékfejlesztési agrármérnöki BSc szakos hallgató búcsúzott. Felidézte, az utóbbi nehézségekkel teli időszak után, különös értékkel bír, hogy a „megszokott” módon búcsúzhatnak szeretteik, barátaik körében. Hogy nem szólt közbe a covid, hogy nem hiúsította meg a sárgulást a száj- és körömfájás, vagy a lovak közt terjedő herpeszvírus.

„Ez teszi különlegessé az iskolánkat: a végzős hallgatók sárgulnak, mint a búzatáblák, learatják a tudást, amit megszereztek, lovaskocsikkal vonulnak végig a városon, hogy mindenki lássa őket. Legyünk büszkék! Mindannyian más-más településről jöttünk, különböző iskolákból, teljesen más érdeklődési körökkel, viszont egyvalami közös bennünk: a mezőgazdaságról akartunk tanulni” – fogalmazta meg gondolatait Szalai Balázs József.




Az 2025-ös Ballagási és sárgulási ünnepség fogatos felvonulással folytatódott. A hét feldíszített fogat a piactérről indulva a Szent István tér, Kálvin tér, Andrássy út útvonalon haladva előbb a Mezőgazdasági Kar épületénél állt meg és énekelve, ünnepelve köszöntötte a Kar dékánját és dolgozóit. Majd a Batthyány utca, Oldalkosár utca, Szőnyi utca, Tóth Sándor és Városház utca útvonalon a menet térzenével érkezett a Kossuth térre, ahol Dr. Berényi Károly alpolgármesternek átadták a hallgatók a Kar borát, illetve a végzősök ballagási jelképeit: a sárgulási pólót a végzős évfolyam hallgatóinak neveivel, a sárgulási szalagot és fokost. Ezután a Zrínyi utca, a Madách utca, a Lázár és a Deák Ferenc utca érintésével két kört is megtéve, a Petőfi úthoz, az SZTE Mezőgazdasági Kar Kollégiumához érkezve ért véget a fogatozás. Este pedig az SÁRGULÁSI PARTY kezdődött az UV Klubban.


A szalagtűzésen, virágátadáson, ballagáson készült fotók ITT letölthetők.
A sárgulási fogatos felvonuláson készült fotók ITT letölthetők.