Ballagási ünnepség keretében búcsúztak a Szegedi Tudományegyetem Mezőgazdasági Karának harmadéves hallgatói Karunktól. A virágátadást követően körbejárták az intézmény épületét, intézeteit, majd ezt követően a Polgármesteri Hivatal Dísztermében folytatódott a ceremónia.
Összesen 140 hallgató, Vidékfejlesztési agrármérnöki mesterképzési szakon: 13 fő, Mezőgazdasági mérnöki alapképzési szakon: 45 fő, Mezőgazdasági mérnöki alapképzési szakon, angol nyelven: 19 fő, Vadgazda mérnöki alapképzési szakon: 14 fő, Vidékfejlesztési agrármérnöki alapképzési szakon: 20 fő, Felsőoktatási szakképzésben: 29 fő mondott búcsút a Mezőgazdasági Karnak.
„Ballagási ünnepségünk a sárgulás szimbolikája is. Amikor megérik a termés, elsárgul a szalma, itt az ideje learatni a termést, önöknek a tudást kell betakarítani” – mondta ünnepi beszédében Dr. Mikó Edit, a Mezőgazdasági Kar dékánja. A ballagó hallgatók elméleti oktatása véget ért, tudásukat ezután a gyakorlatban fogják kamatoztatni, majd hamarosan a való életben is próbára tehetik magukat – tette hozzá Dr Mikó Edit. Emlékeztetett, hat hónap múlva záróvizsgán kell bizonyítania a diákoknak, amely után a diplomaátadó ünnepség következik majd.
A ballagó hallgatóktól a hallgatótársak nevében Ritzl-Ludányi Zsófia, II. évfolyamos Mezőgazdasági mérnöki alapszakos hallgató búcsúzott. „Hogy ki, milyen indíttatásból vágott bele a mezőgazdaság világának felfedezésébe, annak annyi oka lehet, ahányan most itt vagyunk” – mondta a búcsúztató ünnepségen Ritzl-Ludányi Zsófia. Az egyetem célja, nem csupán a lexikális tudás gyarapítása, idézte egyik oktatójukat a hallgató, hanem a szemléletformálás. Hangsúlyozta, észrevétlenül kapták a búcsúzók ballagó tarisznyájukba az itt kötött barátságokat, szerelmeket, vidám emlékeket és mély beszélgetéseket, valamint a tanároktól kapott világlátást és az általuk megismert alapokat mezőgazdaság területén, amelyet a munka világában is kamatoztathatnak majd. A hátralévő feladatokhoz erőt, kitartást és szerencsét kívánt a ballagóknak.
Ezután Simon Kitti, III. évfolyamos Mezőgazdasági mérnöki szakos hallgató búcsúzott a végzősök nevében az intézménytől és várostól. Felidézte, a tanároktól megkapott tudás nélkül nem lennének teljesek, köszönettel tartoznak a sok-sok türelemért és áldozatos munkáért, a feltétel nélkül nyújtott segítségért. Oktatóikban lelkiismeretes szakembereket ismerhettek meg – mondta Simon Kitti – akikre példaképként tekinthetnek. Mint mondta, szeretettel emlékeznek majd vissza Hódmezővásárhelyre, amely számos élményt és szórakozási lehetőséget biztosított nekik, annak ellenére, hogy a pandémia miatt tanulmányaik nagy részét online oktatásban kellett eltölteniük. Köszönetet mondott a hallgatótársaknak és a hallgatók családjainak is a támogatásért. „Az MGK tett minket becsületes szakemberré, és nyitott meg előttünk új utakat” – zárta gondolatait Simon Kitti.
Elsa Maria Arriaran Silva, III. évfolyamos hallgató az angol nyelvű Mezőgazdasági mérnöki alapképzésben résztvevő hallgatók nevében búcsúzott a jelenlévőktől. Egy idegen országba megérkezni nagy nehézséget jelentett a számára, idézte fel a három évvel ezelőtti eseményeket, ahol nemcsak a magyart, mint új nyelvet és kultúrát kellett megismerniük, de kollégistaként alkalmazkodni kellett a legkülönfélébb nemzetiségű fiatalok kultúrájához és szokásaihoz is. Felidézte, az is napokba telt, hogy Hódmezővásárhely nevét ki tudja mondani. Az együtt töltött idő azonban összekovácsolta a külföldi hallgatókat is, amelyet a pandémia bezártsággal együtt járó időszakában is igyekeztek hasznosan eltölteni, élni a lehetőségekkel és olyan eddig ismeretlen dolgokba is belekóstolni, mint a forralt bor vagy a kürtöskalács.
Dr. Márki-Zay Péter, Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város polgármestere köszöntötte az ünnepségen a város nevében a Kar ballagó hallgatóit. Az elmúlt évek pandémiával terhelt időszaka hátrányaival együtt pozitívumokat is hozott, hiszen meg kellett ismerkedni a digitális oktatással, akár idegen nyelven használni egy új technológiát, amely sokakat egész életében elkísér majd. Minden szakmában, minden területen a csúcstechnológia alkalmazása az, amely egyedül versenyképessé teheti a magyar gazdaságot – tette hozzá Dr. Márki-Zay Péter. Reményét fejezte ki, hogy akik itt végeztek itthon, Magyarországon is képzelik el jövőjüket, ezt az országot építik, és teszik egyre versenyképesebbé. Bízik benne, hogy az itt töltött évek nemcsak kellemes emlékként élnek majd tovább, de hasznos tudást is jelentenek, amely az egész életükben segíti az itt végzetteket.
Dr. Mikó Edit, az SZTE Mezőgazdasági Kar dékánja kitüntetéseket, valamint hallgatói jutalmakat adott át az ünnepségen.
Emlékoklevelet kapott nyugdíjba vonulása alkalmából Sütőné Bera Julianna, az SZTE Mezőgazdasági Kar portása, a Kar érdekében végzett munkája elismeréseként.
Dékáni Elismerő Oklevél kitüntetésben részesült Dr. Süli Ágnes, az Állattudományi és Vadgazdálkodási Intézet adjunktusa, a Kovács Gábor Takarmányvizsgáló Laboratórium vezetője.
Szintén Dékáni Elismerő Oklevelet vehetett át Nagy Ernőné, a Kar Dékáni Hivatalának HR referense, kötelességtudóan és nagy odaadással, magas színvonalon végzett munkájáért.
A hallgatók sorából könyvjutalomban részesült Turuczki Szabolcs Márk Mezőgazdasági mérnöki alapszakos hallgató, valamint Puskás Rebeka, Vadgazda mérnöki alapszakos hallgató, illetve Busa Judit Mária Vidékfejlesztési agrármérnöki alapszakos hallgató kiemelkedő tanulmányi eredményéért és a közösség érdekében végzett munkájáért.
Az ünnepség zárásaként a búcsúzó III. évfolyam képviselői átadták a Kar zászlaját a II. évfolyamos hallgatóknak.
A III. évfolyamosok búcsúzása délután Sárgulási fogatos felvonulással folytatódott. Több mint 70 hallgató vonult fel Hódmezővásárhely utcáin a kilenc fogatos menetben, a Kar jellegzetes sárga, címeres pólóját viselve.
A menet az SZTE Tangazdaságból indult, majd a Kutasi út – Szt. István tér – János tér – Andrássy út – Batthyány utca – Oldalkosár utca – Szőnyi utca – Tóth Sándor utca – Városház utca útvonalon térzenével érkezett a Kossuth térre. A Mezőgazdasági Kar Andrássy úti épülete előtt Dr. Mikó Edit, a Kar dékánja fogadta a menetet, a Kossuth téren pedig Dr. Márki-Zay Péter köszöntötte a sárguló hallgatókat, aki fokost és sárga szalagot is kapott a ballagóktól. Ezután a menet a Zrínyi utca – Madách utca – Lázár utca – Deák Ferenc utca útvonalon indult tovább a Kar Petőfi utcai Kollégiumát jelentő végállomásra. A felvonuló hallgatókat és a virágokkal díszített fogatokat az útvonal mentén a város lakosai tapssal és integetéssel köszöntötték; az utcán összegyűlve és az erkélyekre kiállva csodálták a Szegedi Tudományegyetem Mezőgazdasági Karának Sárgulási fogatos felvonulását.
A Szalagtűzés képei ITT letölthetők.
A Ballagás képei ITT letölthetők.
A Sárgulási fogatos felvonulás képei ITT letölthetők.