A nyertes talajszelvényből készített monolitot kiállítják az Agrárminisztériumban, és a díjazottak is kapnak egy-egy példányt.
Az Agrárminisztérium és a Magyar Talajtani Társaság közös szervezésében 2023. december 5-én adták át az Év Talaja 2023 nyertes talajának monolitját az Agrárminisztériumban, a Talaj Világnapján, amelyet idén, közönségszavazás alapján, a hódmezővásárhelyi talajszelvény nyert el. Köszöntőjében dr. Feldman Zsolt, az Agrárminisztérium mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkára beszélt a talajok fontosságáról és védelméről, majd Prof. Dr. Dobos Endre a Magyar Talajtani Társaság elnöke mutatta be azt a kilenc talajszelvényt, amely az Év Talaja versenyben ringbe száll a like-okért és e-mail szavazatokért.
A 2023-as XXX. Alföldi Állattenyésztési és Mezőgazda Napokon bemutatott Hód-Mezőgazda Tanösvény nyertes talajszelvényét a Pro-Feed Kft. vezette konzorcium valósította meg, amelynek tagja volt a Szegedi Tudományegyetem Mezőgazdasági Kara, a Hód-Mezőgazda Zrt., a Phylazonit, az AXIÁL Kft., az ExperiPlant Kft., és az Állattenyésztési Teljesítményvizsgáló Kft. is. A tanösvény Év Talaja címet elnyert TALAJTAN - INTERAKTÍV TALAJSZELVÉNY állomását Dr. Hupuczi Júlia, az SZTE Mezőgazdasági Kar Növénytudományi és Környezetvédelmi Intézetének főiskolai docense álmodta meg, így az átadót követő szakmai konferencia nyitányaként ő tarthatott előadást a nyertes, antropogén hatásokkal erősen befolyásolt talajszelvényről.
Elmondta, hogy a terület egykor a Maros hordalékkúpja volt és a vizenyős területen sok agyag halmozódott fel, majd a víz visszahúzódása után réti talaj alakult ki. Azonban ennek termőrétegét elhordták, hogy kibányásszák az agyagot. A kubikgödröt a bányászat felhagyása után törmelékkel töltötték fel és magára hagyták. A sittanyag az elmúlt évtizedek során ugyan le nem bomlott, de mellette a talaj regenerálódott. Végül arról is beszélt, hogy milyen érdeklődés kísérte az Alföldi Állattenyésztési és Mezőgazda Napokon ezt a talajszelvényt, hogy nekik miért volt fontos, hogy felállíthatták ezt a Tanösvényt, amelynek a Talajszelvény az egyik állomása volt, hogy kicsiknek, nagyoknak, gazdálkodóknak, kertészkedőknek, hétköznapi embernek, vidékinek, városinak egyszóval mindenkinek, aki érdeklődött tudományt népszerűsíthettek.
Hozzátette, a konzorcium tagjai azért is gondolták úgy, hogy benevezik a közönségszavazásra a Talajszelvényt, mert rengeteg látogatót vonzott, és sok pozitív visszajelzést kapott.
„A Talajszelvény népszerűsége talán abban állt, hogy ez nem egy ritkán látott, tankönyvi példa, hiszen ez a típusú, sittel feltöltött talaj itt az Alföldön, a tanyavilágban, de még a kiskertekben is rendkívül gyakori, a hétköznapi ember is ráismerhetett benne a saját földjére, amelyről így hasznos információkat kapott” – összegezte Dr. Hupuczi Júlia.
A monolitot Talajtani Társaság és a miskolci Talajtár készíttette el és az Agrárminisztériumban állítják ki.
„A monolit tulajdonképpen egy a helyéről kiemelt, és tartósítószerrel fixált talajoszlop, amelyen látszódnak a talaj szintjei, jellegzetességei. Az SZTE Mezőgazdasági Kar számára ez a díj azért is fontos, mert konkrét gyakorlati értéke van, felhasználhatjuk az oktatás során. Ezen kívül fontos szerepet kap majd a különféle szakmai rendezvényeken is, hiszen a következő egy évben, ez lesz az Év Talaja” – mondta Dr. Hupuczi Júlia, főiskolai docens.
A konferencia a díjátadót követően a magyar és nemzetközi monitoring-rendszerekhez kapcsolódó előadásokkal folytatódott. Szó esett a többi között a Talajvédelmi Információs és Monitoring rendszerről, vagy az új, még készülő talajweb informatika rendszerről is.