Aranydiploma_borito

Aranydiplomákat adtak át az SZTE Mezőgazdasági Karán

Az ötven éve végzett, 1972-es évfolyam volt a felsőfokú technikumból főiskolai karrá alakult intézmény első állattenyésztő üzemmérnök csapata.

Aranydiploma átadó ünnepségen köszöntötte az SZTE Mezőgazdasági Kar az 1972-ben végzett évfolyam egykor hallgatóit.


Nemcsak a Keresztapa című filmet mutatták be ebben az esztendőben az amerikai mozikban, és nemcsak a Watergate-ügy kezdődött ebben az évben, de ötven éve vehették át állattenyésztő üzemmérnöki oklevelüket azok a hallgatók is, akik az SZTE Mezőgazdasági Kar jogelődéjben, az akkori Hódmezővásárhelyi Felsőfokú Mezőgazdasági Technikumból átalakult Élelmiszeripari Főiskola Állattenyésztési Karán fejezték be tanulmányaikat. A nagyvilág és Magyarország 1972-es eseményeit humorral és iróniával fűszerezett múltidézőjében Dr. Jani Péter, az SZTE Mezőgazdasági Kar Dékáni Hivatalának vezetője mutatta be, akitől azt is megtudhatták az évfolyamtalálkozó résztvevői, hogy furcsa párhuzamként a múlt és jelen között, aszályos év volt az ötven évvel ezelőtti is, amelynek emlékét a Táncdalfesztivál győztes szerzeménye, Kovács Kati „Add már, Uram az esőt” című dala is őrzi. Ennek átdolgozását meg is hallgathatták az ünnepségen az egybegyűltek Koncz Barbara, az SZTE Mezőgazdasági Kar korábbi mezőgazdasági mérnöki szakos hallgatójának előadásában, akit Bugyi József kísért gitáron.


DSC_9446



DSC_9460


Összesen 42-en kérelmezték az Aranydiploma kiadását, aki nem tudott részt venni az augusztus 27-ei ünnepségen, annak a Kar postán küldte el a díszoklevelét – köszöntötte a jelen lévő 28 jubiláló öregdiákot Dr. habil. Mikó Edit, az SZTE Mezőgazdasági Kar dékánja. 1972-ben alakult át a felsőfokú technikum főiskolává, így azért is fontos ez a kerek 50. évforduló, mert díszoklevelet már korábban is adott ki a Mezőgazdasági Kar, a fél évszázada végzett hallgatóknak, a most jubiláló 28 öregdiák azonban az első igazi aranydiplomás évfolyam a Kar történetében – tette hozzá a dékán. Azok a mezőgazdászok, akik Hódmezővásárhelyen végeztek mindig megállták a helyüket az agrárvilágban, így volt ez régen és így van ez ma is – fogalmazott Dr. habil. Mikó Edit. Hozzátette: az Aranydiplomás évfolyam több tagjához személyes emlékek is kötik, hiszen vannak köztük olyanok, akik tanárai, mások kollégái voltak a későbbi években.


DSC_9464


A múltidéző gondolatok után átadták a megjelenteknek Aranydiplomájukat, akiket a Szegedi Tudományegyetem nevében Prof. Dr. Gellén Klára, oktatási rektorhelyettes köszöntött. A tavalyi esztendő a jubileum évében zajlott – idézte fel Prof. Dr. Gellén Klára – megemlékeztünk arról, hogy Báthory István 440 esztendővel ezelőtt alapította meg intézményünket, ez volt a híres Jezsuita Kollégium, amely az I. világháború után menekülni kényszerült Erdélyből, és végül is Szegeden talált otthont, ennek 100. évfordulóját is a 2021/2022-es tanévben ünnepelte az egyetem. E kettős évfordulót nagyszabású, sok száz tételből álló rendezvénysorozattal ünnepeltük meg, amelyből a Mezőgazdasági Kar is kivette a részét tudományos konferenciákkal, Vadászati Trófeakiállítással, a diákoknak szóló poszterkészítő és esszéíró pályázatával vagy a híres Szent György Napi Juhásztalálkozóval – tette hozzá az SZTE oktatási rektorhelyettese. Nagy öröm, hogy olyan ötven éve diplomázott hallgatókat ünneplünk, akiknek egy része jelenleg is tevékeny, és hivatását napi szinten, immáron fél évszázada gyakorolja. Akik pedig már nyugdíjasok, értékes tapasztalataikat osztják meg a fiatalabb generációval – mondta Prof. Dr. Gellén Klára – aki megköszönte az aranydiplomásoknak, hogy szakmai munkájukkal hozzájárultak a Szegedi Tudományegyetem hírnevének öregbítéséhez Magyarországon és külföldön egyaránt. A mezőgazdaság, az agrárágazat sikerességén múlik az emberiség sorsa mind rövid, mind hosszú távon, ezért az ezzel foglalkozó szakemberek felelőssége egyre nagyobb, így egyre nő azoknak a felelőssége is, akik a jövő agrárszakembereit képzik. A Szegedi Tudományegyetem tisztában van ennek súlyával, ezért hosszú távú intézményfejlesztési stratégiájában kiemelt figyelmet fordít az agrárium, az agrártudományos képzés valamit kutatás fejlesztésére, ezzel segítve a hazai agrárium, a magyarországi agrárvállalkozások versenyképességének javítását.


DSC_9556


DSC_9555


Az 1972-es, aranydiplomás évfolyam nevében Jakab István, az Országgyűlés alelnöke, a MAGOSZ elnöke köszöntötte az évfolyamtalálkozó részvevőit, aki szeretettel idézte fel az itt töltött évek emlékeit. Elsőként tanáraiknak mondott köszönetet, akik a szakma iránti elköteleződésre személyes példájukkal nyújtottak útmutatást. Nemcsak a szigorú számonkéréssel segítették a szakmai elmélyülést, hanem emberségükkel is példát mutattak, amellyel a higgadt, nyugodt kommunikációra is megtanították a hallgatókat. Arra, hogy soha nem szabad indulatból dönteni, vagy arra, hogy hogyan kell viselkednie egy vezetőnek. Vásárhelynek erős kisugárzása van – tette hozzá Jakab István –, aki itt végzett, a szakma iránt végig alázattal viselkedik. „Mi is átadjuk ezt a következő generációknak, szeretettel oktatni, nevelni, így vezetni be a szakma rejtelmeibe az utánunk következő generációt, én a mai napig ugyanezt teszem a fiatal kollégáimmal” – mondta az Országgyűlés alelnöke, aki rendszeres vendége a Mezőgazdasági Karnak, nem szakadt el Alma Materétől, időről-időre visszalátogat az intézménybe.


DSC_9558



DSC_9495


DSC_9484



DSC_9474


DSC_9487



A fényképek ITT letölthetők.

Események

Rendezvénynaptár *