Sajtótájékoztatón mutattuk be a Tudományos Diákköri Konferencia középiskolásoknak és egyetemi hallgatóknak szóló idei pályázatait.
Dr. habil. Mikó Edit, az SZTE Mezőgazdasági Kar dékánja a sajtóeseményen elmondta, hogy a TDK a Kar tehetséggondozó tevékenységének fontos része. A Kar számára fontos, hogy a középiskolások az egyetemi élet, a tudományos kutatások felé forduljanak, ugyanakkor a diákok számára is meghatározó élmény lehet a pályaválasztásban. Akik pedig végül ezt az intézményt választják egyetemi tanulmányaik színhelyéül, már ismerősként, egy kicsit hazajönnek – tette hozzá a dékán.
Az egyetemista hallgatók és oktatóik a TDK segítségével többet mutathatnak meg egymás számára a közös kutatás által az őket leginkább érdeklő témákból, így itt is egy fontos szakmai kapcsolat megalapozását jelenti a tudományos diákköri tevékenység. Az egyetemi hallgatóinkat ez előző évhez hasonló jutalmakkal motiváljuk – összegezte a dékán – a sikeres TDK szerepléssel mentesülnek a szakdolgozatvédés alól. Az Országos Tudományos Diákköri Konferencián résztvevő hallgatók pedig az SZTE Mezőgazdasági Kar szakirányú továbbképzésein tandíjmentességet nyerhetnek a képzés utolsó félévére.
Intézményi szinten is nagy jelentősége van a Tudományos Diákköri Konferenciának – mutatott rá Dr. habil. Mikó Edit –, hiszen a pályázatok elbírálásánál, odaítélésénél szintén kiemelt szempont, hogy milyen tudományos diákköri tevékenységet folytat az adott oktatási intézmény.
„Szeretnénk a középiskolás diákokat arra buzdítani, hogy ha van egy kedvenc témájuk, ami az agráriumot érinti, akkor abból írjanak egy esszét, küldjék el nekünk, így ők is részt vehetnek egy külön szekcióban a Mezőgazdasági Kar Tudományos Diákköri Konferenciáján” – mondta Dr. Hupuczi Júlia, beiskolázási dékánhelyettes, az SZTE MGK Tudományos Diákköri Tanácsának elnöke.
A TDK egyre népszerűbb a középiskolások körében, törekvéseiket pedig honoráljuk. Az első három helyezett, sikeres felvételi esetén ösztöndíjat nyer a Szegedi Tudományegyetem Mezőgazdasági Karára. Az I. helyezett 100 ezer forint, a II. helyezett 75 ezer forint, a III. helyezett pedig 50 ezer forint ösztöndíjat kap ajándékba, amelyet a Kar hallgatójaként költhet el – fogalmazott Dr. Hupuczi Júlia.
A felvételi rendszer változásával a tudományos diákköri munkát intézményi többletpontokkal is tudjuk jutalmazni a középiskolás felvételizők esetében. 2024-től a felvételi eljárásban az 1. helyezésért 50, a 2. helyezésért 40, a 3. helyezésért 30, a részvételért 20 intézményi többletpontot kapnak a diákok. A középiskolás TDK pályázatokat 2023. február 6-ig várjuk. Az intézményi többletpontok lehetőséget adnak felvételire való tudatosabb készülésre, az előre gondolkodásra, így nemcsak a végzős középiskolásoknak érdemes részt vennie a versenyen, hiszen a megszerzett pontok hosszú ideig nem évülnek el – összegezte Dr. Hupuczi Júlia.
„Az idei középiskolás Tudományos Diákköri Konferencián megszerzett pontot 5 éven belül használhatja fel a leendő hallgató a felvételi eljárás során” – tette hozzá Dr. habil. Komarek Levente. Az oktatási dékánhelyettes a Kar Gazdálkodj okosan! című esszéíró pályázatára is felhívta a figyelmet, hiszen ezért is intézményi többletpontok járnak a felvételi eljárásban. 2024-től a felvételi eljárásban az 1. helyezett 30, a 2. helyezett 25, a 3. helyezett 20, a részvételért 10 intézményi pontot kap a felvételiző. Emellett a helyezetteknek ösztöndíjat is adunk. Az 1. helyezett 100.000 Ft, a 2. helyezett 75.000 Ft, a 3. helyezett 50.000 Ft ösztöndíjat nyer, melyet a Kar hallgatójaként fog megkapni. Ennél a pályázatnál a benyújtási határidő 2023. március 31.
Ha valaki mind a két pályázaton elindul, a megszerezett többletpontokat összesítheti, de legfeljebb 100 intézményi pontot szerezhet a felvételi eljárásban – mondta Dr. habil. Komarek Levente. Például ha egy pályázó részt vesz a Tudományos Diákköri Konferencián és ott 30 pontot szerez, illetve részt vesz a Gazdálkodj okosan! esszéíró pályázaton is és ott is szerez 30 pontot, akkor természetesen 60 intézményi pontja lesz, de ha öt éven keresztül részt vesz ezeken a pályázatokon, akkor is csak maximum 100 intézményi pontot szerezhet – zárta gondolatait az oktatási dékánhelyettes.
A középiskolásoknak szóló két megmérettetésre nemcsak a szakközépiskolákból, technikumokból várjuk a jelentkezőket, hanem a gimnáziumokból is – hangzott el a sajtótájékoztatón.
A középiskolásoknak szóló TDK pályázati felhívás ITT elérhető.
Az egyetemistáknak szóló TDK pályázati felhívás ITT elérhető.
A középiskolásoknak szóló Gazdálkodj okosan! esszéíró pályázati felhívás ITT elérhető.