boritokep_cikkhez

Remekeltek a diákok az SZTE MGK Középiskolás Tudományos Diákköri Konferenciájának szóbeli fordulóján

Szakdolgozati témaként is megállták volna helyüket a nyertes pályázatok.

Tizenhárom egyéni versenyző érkezett a Szegedi Tudományegyetem Mezőgazdasági Kar középiskolásoknak szóló Tudományos Diákköri Konferenciájára 2024. február 21-én, hogy a verseny második fordulójában szóbeli prezentáción is bemutassák az első fordulóra megírt írásbeli pályamunkáját. A változatos témák között a repcefejlődés és vadkár is jól megfért egymás mellett.

IMG_4647

IMG_4598

IMG_4589

Idén is a mezőgazdaság aktuális kihívásaira reagáló dolgozatokkal jelentkeztek középiskolás diákok a versenyre. Érkezett pályázat talajtani, illetve kukoricanemesítéssel, vagy vadgazdálkodással kapcsolatos témáról is, de a szarvasmarha embriótranszferről is született esszé. Voltak olyanok is, akiket személyes témák ihlettek meg, hiszen a családi gazdaságukat mutatták be.

IMG_4600

Vásárhelyen kívül a többi között Mezőhegyesről, Tiszakécskéről, Ásotthalomról és Csongrádról érkeztek diákok az idei TDK-ra.

IMG_4573

„Míg az első forduló bírálatában fontos szempont volt, hogy mennyire alaposan és részletesen kidolgozott a dolgozat, illetve hogy a gyakorlati vizsgálati módszereket részletezte-e a pályázó az esszéjében, addig a szóbeli prezentációnál az ért magas pontszámot, ha minél látványosabb volt az előadás, a helyszíni plusz kérdésekkel pedig a versenyzők vitakészségét is mértük” – mondta Dr. Hupuczi Júlia, általános dékánhelyettes, a Kar Tudományos Diákköri Tanácsának elnöke.

IMG_4674

Hozzátette, idén először a Mezőgazdasági Kar Oktatói Mentorai is segítették a diákokat és felkészítő tanáraikat, hogy minél színvonalasabb pályázatok érkezzenek be a Tudományos Diákköri Konferenciára.

„Újdonság, hogy a TDK-n versenyző középiskolás diákok az idei évtől az 1. helyezésért 50, a 2. helyezésért 40, a 3. helyezésért 30, a részvételért 20 intézményi pontot kapnak a felvételi eljárásban, ha az SZTE Mezőgazdasági Karra jelentkeznek” – tette hozzá Dr. Hupuczi Júlia.

IMG_4631

Emellett értékes ösztöndíjakat is elnyertek a középiskolás versenyzők: Az első három helyezett sikeres felvételi esetén ösztöndíjat nyer a Szegedi Tudományegyetem Mezőgazdasági Karára. Az I. helyezett 100 ezer forint, a II. helyezett 75 ezer forint, a III. helyezett pedig 50 ezer forint ösztöndíjat kap ajándékba.

A részvételért és a helyezésekért is kari ajándékcsomagokkal is kedveskedtünk a versenyzőknek.

A versenyzőket és a felkészítő tanárokat, kísérőket az eredményhirdetés előtti szünetben interaktív laboratóriumi bemutatóval várta Dr. Süli Ágnes, a Kovács Gábor Takarmányvizsgáló Laboratórium vezetője, a Tudományos Diákköri Tanács titkára.

IMG_4709

IMG_4690

IMG_4691

Két szekcióban három helyezést ítélt oda a Bíráló Bizottság:

Állattudományi Szekcióban

I. helyezett:

Ugrai Nándor

Hódkártétel fásszárúakon

Felkészítők: Palkó László és Dr. Szarka János

Intézmény: Alföldi Agrárszakképzési Centrum Bársony István Mezőgazdasági Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium, Csongrád

II. helyezett:

Molnár Maxim

Dúvad gyérítés módszerei, eszközei

Felkészítő: Palkó László

III. helyezett:

Balog Zsófi

Állatok a családi gazdaságunkban - A családi gazdaság bemutatása

Felkészítő: Fekete Nóra

Intézmény: Mezőhegyesi Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium

Növénytermesztési Szekcióban

I. helyezett:

Radics Dániel

Összehasonlító talajtani vizsgálatok

Felkészítők: Domokos József és Domokos Márta

Intézmény: Alföldi Agrárszakképzési Centrum Bedő Albert Erdészeti Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium, Ásotthalom

II. helyezett:

Hegedűs Imre János

A kukorica nemesítése

Felkészítő: Szűcs Lajos

Intézmény: Békéscsabai Belvárosi Általános Iskola és Gimnázium

III. helyezett:

Zalai László

A nagyszüleim gazdasága

Felkészítők: Deliné Dobó Tünde

Intézmény: Szent Gellért Katolikus Általános Iskola és Gimnázium

IMG_4783

IMG_4787

Szeretettel gratulálunk a szép eredményhez a díjazottaknak és a versenyzőknek.

Külön köszönet a felkészítő tanároknak és a Mezőgazdasági Kar Oktatói Mentorainak!

IMG_4780

IMG_4774

A prezentációkról készül fényképek ITT letölthetők.

Az interaktív laboratóriumi bemutatók készült fényképek ITT letölthetők.

Az eredményhirdetésen készült fényképek ITT letölthetők.

lablec_teljes