Szakdolgozati témaként is megállták volna helyüket a nyertes pályázatok.
Tizenhárom egyéni versenyző érkezett a Szegedi Tudományegyetem Mezőgazdasági Kar középiskolásoknak szóló Tudományos Diákköri Konferenciájára 2024. február 21-én, hogy a verseny második fordulójában szóbeli prezentáción is bemutassák az első fordulóra megírt írásbeli pályamunkáját. A változatos témák között a repcefejlődés és vadkár is jól megfért egymás mellett.
Idén is a mezőgazdaság aktuális kihívásaira reagáló dolgozatokkal jelentkeztek középiskolás diákok a versenyre. Érkezett pályázat talajtani, illetve kukoricanemesítéssel, vagy vadgazdálkodással kapcsolatos témáról is, de a szarvasmarha embriótranszferről is született esszé. Voltak olyanok is, akiket személyes témák ihlettek meg, hiszen a családi gazdaságukat mutatták be.
Vásárhelyen kívül a többi között Mezőhegyesről, Tiszakécskéről, Ásotthalomról és Csongrádról érkeztek diákok az idei TDK-ra.
„Míg az első forduló bírálatában fontos szempont volt, hogy mennyire alaposan és részletesen kidolgozott a dolgozat, illetve hogy a gyakorlati vizsgálati módszereket részletezte-e a pályázó az esszéjében, addig a szóbeli prezentációnál az ért magas pontszámot, ha minél látványosabb volt az előadás, a helyszíni plusz kérdésekkel pedig a versenyzők vitakészségét is mértük” – mondta Dr. Hupuczi Júlia, általános dékánhelyettes, a Kar Tudományos Diákköri Tanácsának elnöke.
Hozzátette, idén először a Mezőgazdasági Kar Oktatói Mentorai is segítették a diákokat és felkészítő tanáraikat, hogy minél színvonalasabb pályázatok érkezzenek be a Tudományos Diákköri Konferenciára.
„Újdonság, hogy a TDK-n versenyző középiskolás diákok az idei évtől az 1. helyezésért 50, a 2. helyezésért 40, a 3. helyezésért 30, a részvételért 20 intézményi pontot kapnak a felvételi eljárásban, ha az SZTE Mezőgazdasági Karra jelentkeznek” – tette hozzá Dr. Hupuczi Júlia.
Emellett értékes ösztöndíjakat is elnyertek a középiskolás versenyzők: Az első három helyezett sikeres felvételi esetén ösztöndíjat nyer a Szegedi Tudományegyetem Mezőgazdasági Karára. Az I. helyezett 100 ezer forint, a II. helyezett 75 ezer forint, a III. helyezett pedig 50 ezer forint ösztöndíjat kap ajándékba.
A részvételért és a helyezésekért is kari ajándékcsomagokkal is kedveskedtünk a versenyzőknek.
A versenyzőket és a felkészítő tanárokat, kísérőket az eredményhirdetés előtti szünetben interaktív laboratóriumi bemutatóval várta Dr. Süli Ágnes, a Kovács Gábor Takarmányvizsgáló Laboratórium vezetője, a Tudományos Diákköri Tanács titkára.
Két szekcióban három helyezést ítélt oda a Bíráló Bizottság:
Állattudományi Szekcióban
I. helyezett:
Ugrai Nándor
Hódkártétel fásszárúakon
Felkészítők: Palkó László és Dr. Szarka János
Intézmény: Alföldi Agrárszakképzési Centrum Bársony István Mezőgazdasági Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium, Csongrád
II. helyezett:
Molnár Maxim
Dúvad gyérítés módszerei, eszközei
Felkészítő: Palkó László
Intézmény: Alföldi Agrárszakképzési Centrum Bársony István Mezőgazdasági Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium, Csongrád
III. helyezett:
Balog Zsófi
Állatok a családi gazdaságunkban - A családi gazdaság bemutatása
Felkészítő: Fekete Nóra
Intézmény: Mezőhegyesi Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium
Növénytermesztési Szekcióban
I. helyezett:
Radics Dániel
Összehasonlító talajtani vizsgálatok
Felkészítők: Domokos József és Domokos Márta
Intézmény: Alföldi Agrárszakképzési Centrum Bedő Albert Erdészeti Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium, Ásotthalom
II. helyezett:
Hegedűs Imre János
A kukorica nemesítése
Felkészítő: Szűcs Lajos
Intézmény: Békéscsabai Belvárosi Általános Iskola és Gimnázium
III. helyezett:
Zalai László
A nagyszüleim gazdasága
Felkészítők: Deliné Dobó Tünde
Intézmény: Szent Gellért Katolikus Általános Iskola és Gimnázium
Szeretettel gratulálunk a szép eredményhez a díjazottaknak és a versenyzőknek.
Külön köszönet a felkészítő tanároknak és a Mezőgazdasági Kar Oktatói Mentorainak!
A prezentációkról készül fényképek ITT letölthetők.
Az interaktív laboratóriumi bemutatók készült fényképek ITT letölthetők.
Az eredményhirdetésen készült fényképek ITT letölthetők.