MSc Nyílt Napot tartott az SZTE Mezőgazdasági Kar, amelyen Dr. habil. Komarek Levente, az SZTE Mezőgazdasági Kar oktatási dékánhelyettese tartott előadást Karunk mesterképzéseiről. Bővült a Kar képzési portfóliója, hiszen új keresztféléves MSc szakokra is lehet jelentkezni a már meglévő mellett, így összesen négyféle mesterszak közül választhatnak a továbbtanulni vágyók, amelyek elérhetők állami ösztöndíjas és önköltséges formában is. Hozzátette, a Növényorvosi mesterképzési szak csak nappali tagozaton indul, mivel rendkívül gyakorlatorientált képzésről van szó, ám a Környezetgazdálkodási agrármérnöki, a Természetvédelmi mérnöki és a Vidékfejlesztési agrármérnöki MSc szakra nappali és levelező tagozaton is lehet jelentkezni – mondta az oktatási dékánhelyettes.

A Környezetgazdálkodási agrármérnöki mesterképzési szakon a környezetvédelem és a környezetgazdálkodás különféle aspektusai kerülnek előtérbe. A képzés, elsősorban a kutatás és publikálás területén, a magas szintű ismeretek átadásával jó alapot teremthet ahhoz is, ha valaki doktori iskolában szeretné majd folytatni a tanulmányait az MSc képzés elvégzése után. A képzés fókuszában a környezet, a környezeti állapot felmérése, vizsgálata áll, egyúttal előtérbe helyezve az agrárkérdéseket is. A hallgatóknak négy hét szakmai gyakorlatot kell teljesíteniük, amelyet a szakhatóságnál, vagy a különböző állami intézményeknél, illetve vállalkozásoknál is eltölthetnek. A Környezetgazdálkodási agrármérnöki mesterképzési szakon végzettek vezető beosztást tölthetnek be a különböző államigazgatási szerveknél, vállalkozásoknál, vagy szakhatóságoknál, de önkormányzatoknál is dolgozhatnak a hulladékgazdálkodás területén – emelte ki Dr. habil. Komarek Levente, oktatási dékánhelyettes.


A Növényorvosi mesterképzési szak fókuszában a növényvédelem és növényegészségügy, valamint az ökotoxikológia áll, de emellett gazdasági és kereskedelmi ismereteket is szerezhetnek a hallgatók – fogalmazott a Mezőgazdasági Kar oktatási dékánhelyettese. Ez a mesterképzési szak is jó alapokat ad egy későbbi doktori képzéshez. A szakmai gyakorlat a Növényorvosi mesterképzési szak esetében 3+1 hét. Szigorú szabályok szerint, növényorvosi tagsággal rendelkező szakemberek mellett lehet a gyakorlatot letölteni. A végzettek rendkívül sokféle elhelyezkedési lehetőség közül választhatnak. A vállalatoknál, vállalkozásoknál folytatott termelőüzemi növényorvoslástól kezdve, a szaktanácsadáson át, akár agrárkamarai feladatokat is elláthatnak, vagy kutatóként is dolgozhatnak – ismertette Dr. habil. Komarek Levente.


A Természetvédelmi mesterképzési szakunk fókuszába a hazai és nemzetközi természetvédelmi vagyongazdálkodás és kezelési tervek készítése került, ugyanakkor fontos szerepet kap a globális környezeti rendszerek, a globális kihívások feltérképezése is. A többi között a kutatástervezés és tudományos kommunikáció, a természetvédelmi projekt- és pályázati menedzsment, vagy a vezetési ismeretek pedig jó alapot adhatnak a későbbi doktori iskolához is. A képzésnek része a négyhetes szakmai gyakorlat is, amely természetvédelemhez kötődő tevékenységet folytató állami vagy civil természetvédelmi szervezeteknél, szakigazgatási szerveknél és szakhatóságoknál történhet, továbbá terepgyakorlaton is részt vesznek majd a mérnökhallgatók – adott tájékoztatást az oktatási dékánhelyettes. A Természetvédelmi mesterképzési szakon végzettek például nemzeti parkokban, növény- és állatkertekben, vagy erdőgazdálkodási területeken tudnak elhelyezkedni.
A nagymúltú Vidékfejlesztési agrármérnöki mesterképzési szakunk, a vidéki térségek fejlesztésének aktuális kérdéseivel foglalkozik. Olyan témákat tanulnak a hallgatók, amelyek a társadalmi-gazdasági kérdésekre fókuszálnak: térségi tervezést, településfejlesztést, vagy kutatásmódszertant is, ez utóbbi fontos felkészítés a későbbi doktori képzésre.
A szakmai gyakorlat nappali tagozaton 6 hét, levelező tagozaton 3 hét, a gyakorlati helyszínek pedig a mezőgazdasági vállalkozások, vagy állami intézmények (hivatalok, intézetek, agrárgazdasági kamara stb.) lehetnek. A végzettek például vállalkozásoknál, pályázatíró cégeknél, önkormányzatoknál és kormányhivataloknál helyezkedhetnek el.
Mind a négyfajta mesterképzési szak elvégzése után van lehetőség doktori iskolába jelentkezni, akár a Szegedi Tudományegyetemen, akár Debrecenben, vagy Gödöllőn – zárta gondolatait Dr. habil. Komarek Levente, oktatási dékánhelyettes.


Mészárosné Herbich Katalin, a Tanulmányi és Továbbképzés Osztály vezetője előadásában elmondta, hogy Felvételi tájékoztató megjelenése 2023. október 15-én várható a www.felvi.hu honlapon. Az elektronikus jelentkezés, ügyfélkapus hitelesítés, és a már rendelkezésre álló dokumentumok beküldési határideje 2023. november 15-e lesz.
Egyes végzettségeknél kreditbeszámítási kérelmet kell benyújtani a Kar Tanulmányi és Továbbképzési Osztályára 2024. január 8-ig. A dokumentumok beküldése, valamint a sorrendmódosítás határideje az e-felvételi felületén: 2024. január 9. Hozzátette, a 2024. januárban záróvizsgázó hallgatóknak nem kell feltölteniük az oklevelet.

Ezután a Tanulmányi és Továbbképzési Osztály vezetője ismertette a kreditbeszámításra vonatkozó szabályokat a mesterképzésbe történő belépésnél előzményként elfogadott szakok esetén, majd felhívta a figyelmet arra is, hogy az alapképzéstől eltérő mesterképzésbe való belépéshez a korábbi tanulmányok szerint szükséges minimális kreditek száma legalább 84 kredit kell legyen, majd ismertette az egyes mesterképzési szakoknál a kreditbeszámítás szempontjából figyelembe vehető tudományterületeket.