Benedict Mihály kapta az MTA Fizikai Fődíját
Az MTA Fizikai Fődíjat a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) adományozza a fizika területén elért kiemelkedő tudományos eredményekért. Benedict Mihály, az Elméleti Fizikai Tanszék professor emeritusa a díjat a kvantumos rendszerek viselkedésének kutatásában, az elméleti fizika egyetemi oktatásában, a tudományos utánpótlás nevelésében, valamint a hazai és nemzetközi szakmai közéletben végzett több mint öt évtizedes kiemelkedő munkájával, továbbá iskolateremtő tevékenységével érdemelte ki.

Csajos Tábor az SZTE-n: ahol a lányok meghódítják az informatika világát
„Ennyi lányt, mint most, nem láttam egyszerre egy teremben” – újságolták el a szervezők június 23-án, az SZTE TTIK Informatikai Intézet és „Az Informatika Oktatásáért, Kutatásáért Alapítvány” szervezésében megvalósuló Csajos Tábor megnyitóján. Az ötnapos nyári táborban idén ugyanis 17 középiskolás lány vett részt, akik az SZTE oktatóinak köszönhetően megismerkedhettek az informatika színes világával, és belekóstolhattak a programozás, a szoftverfejlesztés és a robotika alapjaiba, valamint a mesterséges intelligencia által nyújtott lehetőségekbe.

Az algoritmus maga a gyógyszer – a daganatok matematikai modellezéséről rendeztek nyári egyetemet
A daganatos betegségek matematikai modellezéséről rendezett nemzetközi nyári egyetemet a Magyar Molekuláris Medicina Kiválósági Központ (HCEMM) és a Szegedi Tudományegyetemen működő Egészségbiztonság Nemzeti Laboratórium. Röst Gergely, az SZTE matematikusa, a nemzeti labor szakmai vezetője szerint a fiatal orvosok és matematikusok képzésére szolgáló esemény célja az volt, hogy a rákkutatás egy új interdiszciplináris területén szerezzenek korszerű tudást. A rák matematikai modellezésről megkérdeztük Joel Brown és Jeffrey West professzorokat, az egyesült államokbeli Moffitt Cancer Center kutatóit, akik úgy válaszoltak: az adatokat feldolgozó matematikai algoritmus maga is gyógyszer lehet.

(Mikro)zöld jövő nanotechnológiával - Szegedi kutatók új megoldásai a fenntartható élelmiszertermelésért
A Szegedi Tudományegyetem kutatói egy ipari konzorcium tagjaként olyan korszerű mikrozöld-nevelőrendszert fejlesztettek ki, amely LED-világítástechnológiát és nanotechnológiai megoldásokat alkalmaz a növények hatékonyabb tápanyagellátása érdekében. A rendszer működése teljes mértékben talajmentes, fenntartható környezetben történik.

Gyászhír - Dr. Várkonyi Zoltán (1938-2025)
A Szegedi Tudományegyetem Fizikai Intézete és a gyászoló család mély fájdalommal tudatja, hogy Dr. Várkonyi Zoltán, az SZTE TTIK volt Biofizikai Tanszékének nyugalmazott docense 2025. június 14-én, életének 87. évében elhunyt. Temetése 2025. június 30-án (hétfőn) 13:00 órakor lesz a Belvárosi temetőben.

Több mint 11 millió forint támogatásban részesültek az SZTE legtehetségesebb hallgatói a Talent díjátadón
Ünnepélyes keretek között rendezték meg a Szegedi Tudományegyetem és a Szegedi Tehetséggondozó Tanács közös Talent díjátadó ünnepségét, ahol a tanév legkiemelkedőbb teljesítményt nyújtó hallgatóit ismerték el. Az eseményen összesen 187 fiatal részesült ösztöndíjban, a kiosztott ösztöndíjak száma pedig elérte a 219-et – mivel több pályázó több kategóriában is sikeresen szerepelt. A támogatások összértéke meghaladta a 11 millió forintot.

A tudás, ami lángra lobbant: kihirdették a JATE-díj tervezésére kiírt alkotói pályázat győzteseit
Wende Roberta, Hankó Eszter és Mátravölgyi Zsófia alkotta „trió” tervei alapján készül el a JATE-díj – jelentette be a különleges kitüntetés alapítója, Prof. Dr. Karikó Katalin, az SZTE Nobel-díjas professzora. A JATE-díj tervezésére kiírt nyílt alkotópályázat sajtónyilvános eredményhirdetését 2025. június 13-án az SZTE Rektori Hivatal épületében tartották.

Az Ünnepi Könyvhéten jelent meg az SZTE oktatójának afrikai utazásairól szóló „élménytára” a varázslatos Etiópiáról
Tökéletes időzítéssel, éppen a 96. Ünnepi Könyvhét nyitónapjára készült el Dr. Szilassi Péter Varázslatos Etiópia című könyvének második, átdolgozott és bővített kiadása. A Szegedi Tudományegyetem Földrajz- és Földtudományi Intézetének kutatója a József Attila Tanulmányi és Információs Központban teltházas könyvbemutatón ismertette az új útikönyvként, olvasmányos útleírásként is használható, de a tudományos ismeretterjesztést is szolgáló könyvének újdonságait és különlegességeit.

Legyen Ön is klímakutató!
A Szegedi Tudományegyetem Földrajz- és Földtudományi Intézete nagyszabású kutatást indít a városklíma és a városlakók hőérzetének összefüggéseinek pontosabb megismerése érdekében. Most bárki részt vehet egy online kérdőív kitöltésével a tudósok munkájában, amely a jövő várostervezését is befolyásolhatja. Cikkünkből kiderül, mi az a humán komfortérzet és mit is jelent a városklíma.

