boritokep_copy_241

Egy génmegőrzésben kiemelkedő szakember, valamint egy juh-, illetve egy lótenyésztő kapta az SZTE Mezőgazdasági Kar díjait a XXX. Állattenyésztési és Mezőgazda Napokon

Az SZTE Mezőgazdasági Kar díjait is átadták a jubileumi XXX. Alföldi Állattenyésztési és Mezőgazda Napok, 2023. május 5-ei ünnepélyes díjkiosztóján, amelyet a hagyományok szerint tenyészállat felvezetés is kísért.

IMG_0676

A madárinfluenza okán elrendelt hatósági intézkedések miatt idén a tenyésztők baromfi kategóriában nem állíthattak ki a nagyszabású nemzetközi szakkiállítás és vásáron, ugyanakkor az SZTE Mezőgazdasági Kar által felajánlott Sófalvy-díjjal a szervezők elismerték Dr. Oláh János elkötelezett génmegőrzési tevékenységét. A díjazott külföldi elfoglaltsága miatt nem tudott részt venni a díjátadón, laudációjából azonban megismerhettük szerteágazó szakmai tevékenységét.

Dr. Oláh János 1976 januárjában született. Előbb állattenyésztő-állategészségügyi technikusi oklevelet, majd 1995 – 1999 között mezőgazdasági mérnök oklevelet szerzett. 1999 és 2002 között agrármérnöki tanulmányokat folytatott és a Debreceni Egyetem AGTC, MÉK Karon okleveles agrármérnökként végzett.

A Magyar Juhtenyésztő Szövetség alkalmazottja lett, ahol területi felelős és juhtenyésztő instruktor feladatköröket látott el.

2005-től a Debreceni Egyetem Állattenyésztéstudományi Doktori Iskola hallgatója lett és 2009-ban szerzett PhD tudományos fokozatot. 2009-től különböző kutatói beosztásokban a Debreceni Egyetem, Debreceni Tangazdaság és Tájkutató Intézetben dolgozik, jelenleg tudományos főmunkatárs beosztásban, egyben igazgató-helyettesi teendőket is ellátva.

E munkakörben feladata több állatfaj génbanki állományának fenntartása és a génmegőrzés szabályai szerinti tenyésztése. Felelős a gidrán génbanki állomány (24 tenyészkanca és szaporulata), a cigája génbanki állomány (150 cigája anyajuh és szaporulata), a bronzpulyka génbanki állomány (220 tenyésztojó), a rézpulyka génbanki állomány (100 tenyésztojó), a magyar tyúk hét fajtájának (összesen 300 tenyésztojó) génbanki állománya fajtafenntartó munkájáért.

Az elmúlt három évben sok energiát fektetett a fekete pulyka rekonstrukciós tenyésztési programjának megvalósításába. Jelenleg „A fekete pulyka génbanki állományának fenntartása és molekuláris genetikai vizsgálata” című kutatási téma sikerre viteléért felelős, s ennek sikerre vitelében érdekelt.

2023-ban a tarka pulyka génbanki állományának kialakítását is megkezdte a Debreceni Egyetem, AKIT, DTTI kismacsi telepén.

Az immár 15 éve elkötelezett génmegőrzési tevékenységéért, benne számos baromfifaj génbanki állományának fenntartásában és sikeres tenyésztésében végzett munkájáért 2023-ban Dr. Oláh János részesült a Sófalvy-díjban.

Az SZTE Mezőgazdasági Kar juhtenyésztési különdíját a tavalyi után, idén második alkalommal nyerte el Farkas Zoltán magántenyésztő. Az elismerést Dr. habil. Mikó Edit, az SZTE Mezőgazdasági Kar dékánja adta át.

IMG_0678_farkas

Farkas Zoltán 2003 óta foglalkozik a német húsmerinó és a landschaf merinó juhfajták törzstenyésztésével. A német húsmerinónál a kerek hátsó combok, a széles mellkas és a kopasz lábak a jellemzők. A landschaf merinó Magyarországon ritkábban megtalálható fajta, jellegre, gyapjúra hasonló a merinóhoz, ez a típus viszont kettős hasznosítású, nagytestű állat, a kifejlett kosok akár a 150 kilogrammot is elérhetik. Az SZTE Mezőgazdasági Kar juhtenyésztési különdíjával Farkas Zoltán sok éve tartó, kiemelkedő törzstenyésztői munkáját ismerték el.

IMG_0679

Egyed Béla Csaba, az azonos nevű vállalkozás vezetője vehette át Karunk dékánjától az SZTE Mezőgazdasági Kar lótenyésztési különdíját.

„Nagyon hálás vagyok, nagyon meghatódott, ugyanakkor ki kell emelnem, hogy ez a díj egyrészt édesapámnak szól, aki a tenyésztője ezeknek az állatoknak, másrészt azoknak a kollégáknak, akik rendszeresen foglalkoznak az állatokkal, így ez a tenyésztési díj egy egész csapatnak szól. A díjnyertes Tisza nevű mén is csikóként kezdte és sok értő és gondoskodó kéz munkájának eredményeként jutott el idáig. Külön köszönöm Pap Imre nevelő munkáját és Bereczki Levente sikeres felkészítését.” – mondta Egyed Béla Csaba.

IMG_0684

Egyed Béla Csaba a XXX. Állattenyésztési és Mezőgazda Napokon több díjat is átvehetett: Tisza az első lett a tenyészmének között is, a Lenke nevű kanca pedig a második helyezést érte el a csoportjában.

„Az SZTE Mezőgazdasági Kar díja meglepetés volt a számomra. Úgy gondolom, hogy a hosszú évek során sikeres szereplésünk megkoronázása volt” – tette hozzá Egyed Béla Csaba.

Egyed Béla Csabát soros szálak fűzik az Állattenyésztési és Mezőgazda Napokhoz, hiszen a kezdetekkor a rendezvény életre hívásában édesapja, Egyed Béla volt az egyik alapító gondolkodó a programot megálmodó csapatban. A mára már 30. jubileumát ünneplő rendezvény egy baráti társaság ötletéből nőtte ki magát egy ilyen hatalmas, színvonalas, nemzetközi kiállítássá.

IMG_0690

„Célkitűzéseim hasonlóak, mint a többi növénytermesztéssel és állattenyésztéssel foglalkozó gazdatársamnak, szeretném a jelenlegi körülményeket túlélni, és szakmai munkával olyan sikeres, megbízható jövőt teremteni ma, amely által egyrészt sok kiállítást, másrészt sok sikeres évet tudunk majd magunk mögött” – beszélt jövőbeni terveiről Egyed Béla Csaba.